Warszawa ma szanse stać się europejskim centrum rynku kapitałowego. „Zamierzamy wysłać wyraźny sygnał”
„`html
Europejskie Forum Rynków Kapitałowych na GPW
W najbliższą środę siedziba Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie stanie się areną Europejskiego Forum Rynków Kapitałowych. W wydarzeniu wezmą udział decydenci z europejskich giełd, instytucji oraz urzędów, aby porozmawiać o wyzwaniach i przyszłości rynków kapitałowych w Europie.
Tomasz Bardziłowski, prezes GPW, podkreśla, że forum odbywa się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczęła się na początku stycznia. Z tego miejsca chcemy wysłać światu mocny sygnał, że Europa potrzebuje nowego impulsu do rozwoju, a rynki kapitałowe mogą odegrać w tym kluczową rolę. Pomagają one alokować kapitał, wspierać innowacje oraz umożliwiać realizację inwestycji o wyższym ryzyku.
Zaangażowane osobistości
Spotkanie to zgromadzi wielu wpływowych gości, w tym Marię Luís Albuquerque, europejską komisarz ds. usług finansowych oraz unii oszczędności i inwestycji, a także Stéphane Boujnah, prezesa giełdy Euronext. Wśród uczestników pojawią się również wysokiej rangi przedstawiciele takich organizacji jak Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Polski rynek będą reprezentować m.in. minister finansów Andrzej Domański oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Tomasz Bardziłowski i Niels Brab, przewodniczący Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE), będą pełnić rolę gospodarzy.
Podstawy gospodarki przyszłości
Zgodnie z wypowiedzią Tomasza Bardziłowskiego, Polska jako jeden z największych rynków kapitałowych w regionie ma wiele do zaoferowania. Równocześnie celem jest wspólna praca nad rozwiązaniami wzmacniającymi europejskie giełdy oraz tworzenie warunków do długoterminowego oszczędzania i inwestowania w lokalne produkty i rozwiązania. Polska prezydencja jest również świetną okazją do przypomnienia, że wzmacnianie rynków kapitałowych w Europie to fundament przyszłej gospodarki.
Przyszłość wspólnego rynku kapitałowego
Podczas forum uczestnicy będą dyskutować o postępach związanych z tworzeniem Unii Rynków Kapitałowych – jednego z kluczowych projektów Unii Europejskiej. Celem inicjatywy jest zintegrowanie rynków kapitałowych w Unii, zwiększenie ich płynności i konkurencyjności międzynarodowej. Mimo licznych starań, wciąż nie osiągnięto pełnej integracji, a rynki pozostają podzielone na krajowe systemy, co często prowadzi do sprzecznych interesów.
Koncepcja prawdziwej unii rynków kapitałowych
Mario Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego, w swoim raporcie podkreślał konieczność ustanowienia prawdziwej Unii Rynków Kapitałowych. Według niego, Unia Europejska powinna posiadać jednego wspólnego regulatora rynku oraz wspólne instytucje rozliczeniowe. Ponadto, powinny być promowane programy emerytalne wśród obywateli UE oraz regularne emisje unijnych obligacji w celu pogłębiania integracji rynkowej.
„`