Wielki kryzys w grze World of Tanks: jak sobie z nim poradzić?
Wielka woda, wielki kryzys Końcówka września 2024 przejdzie do historii jako czas największej powodzi od 1997 roku. W województwach południowo-zachodniej Polski od kilkunastu dni WOT prowadzi działania przeciwkryzysowe wspierając administrację rządową, społeczności lokalne, oraz służby ratownicze. To największy dotychczas sprawdzian zdolności WOT do działania w tego typu kryzysie.
Terytorialsi biorą udział w zakrojonej na ogromną skalę operacji niosąc pomoc potrzebującym i działając ramię w ramię z innymi służbami. Od samego początku do walki z żywiołem rzuconych zostało ponad 2000 żołnierzy. Głównie z brygad ulokowanych w województwach: dolnośląskim, śląskim, małopolskim i wielkopolskim.
Już dwa dni później, ze względu na krytyczną sytuacje w Kotlinie Kłodzkiej, siły WOT zostały wzmocnione o kolejnych 2000 żołnierzy. Ich zadaniami było m.in.: podwyższanie i uszczelnianie wałów przeciwpowodziowych, umacnianie przyczółków mostów, udrażnianie przepustów, czy ochrona budynków workami z piaskiem.
Ludność ewakuowana za wsparciem wojska
W kolejnych dniach do zadań żołnierzy WOT na terenach objętych powodzią doszła ewakuacja ludności. Odbywała się ona w bardzo trudnych warunkach pogodowych, i przeprowadzana była często nocą przy wykorzystaniu łodzi saperskich, czy pływających transporterów samobieżnych wydzielonych wraz obsługą przez wojska inżynieryjne.
Oprócz rąk do pracy, Terytorialsi posiadają wyposażanie umożliwiające profesjonalne i sprawne niesienie pomocy, co okazało się kluczowe w czasie wielkiego kryzysu powodziowego. Poza łodziami na miejsce szybko trafiły agregaty prądotwórcze, pompy, rozpieraki hydrauliczne, piły spalinowe, czy maszty z lampami halogenowymi.
Ludność z zagrożonych terenów ewakuowana była również przy wsparciu śmigłowców Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych oraz lotnictwa Wojsk Lądowych. Śmigłowcami skierowanymi do akcji wykonywano także zrzuty paczek z żywnością oraz loty patrolowe mające na celu wykrycie ewentualnych nieszczelności w wałach i zbiornikach retencyjnych.
Bezzałogowe statki powietrzne w działaniu
Uszczelniano także wyrwy w wałach poprzez zrzut z powietrza potężnych worków wypełnionych kruszywem, tzw. big bagów. Do patrolowania wałów i terenów zalanych wykorzystywane są również bezzałogowe statki powietrzne (BSP) Fly Eye – będące na wyposażeniu WOT.
Ilość zaangażowanych sił i środków dobitnie pokazuje skalę katastrofy, z jaką przyszło się wszystkim mierzyć.
Zawsze Gotowi Zawsze Blisko
Życ ie zweryfikowało Siły Zbrojne RP – w tym WOT – zobligowane są do udzielenia wsparcia służbom ratowniczym i organom administracji w sytuacji kryzysowej. Udział wojska realizowany jest na podstawie Planu Reagowania Kryzysowego Ministra Obrony Narodowej, po złożeniu stosownego wniosku o wsparcie przez wojewodę.
Dzięki obecności brygad obrony terytorialnej we wszystkich województwach w kraju, WOT w sytuacji kryzysu mogą udzielić wsparcia prawie natychmiastowo. Tak stało się i teraz. Jak to działa?
Zespół Oceny Wsparcia (ZOW), który od razu po otrzymaniu od wojewody wniosku o wsparcie udaje się na miejsce i dokonując szybkiej oceny kieruje do wsparcia żołnierzy z adekwatnym do zdarzenia sprzętem jakim dysponuje WOT.
Moduł Zadaniowy i Zespoły Wsparcia Odbudowy
Każda brygada OT posiada w gotowości Moduł Zadaniowy (MZ), który wyposażony jest m. in. w samochody ciężarowe, quady, sprzęt medyczny, sprzęt inżynieryjno-saperski, agregaty prądotwórcze, pilarki spalinowe, czy maszty oświetleniowe. Jego celem jest udzielenie wsparcia w sytuacji kryzysowej administracji na poziomie gmin, powiatów i województw, a tym samym społeczności lokalnej i działającym na miejscu służbom ratowniczym.
Zespoły Wsparcia Odbudowy (ZWO) złożone są z trzech do siedmiu żołnierzy WOT, głównie specjalistów: inżynierów architektury, budownictwa i logistyki. To oni doradzają i oceniają możliwości wsparcia usuwania skutków klęsk żywiołowych.
ZWO, po likwidacji bezpośredniego zagrożenia, mają za zadanie wspierać proces odbudowy, zadbać o przywrócenie normalnego funkcjonowania na terenach objętych skutkami kryzysu. To wszystko sprawia, że WOT stanowią istotny element systemu zarządzania kryzysowego.
Stała gotowość do działania
Wszystkie dotychczasowe zadania kryzysowe realizowane przez żołnierzy WOT pokazują niemały zakres zdolności. Odpowiednie przygotowanie do działania w tak ekstremalnych warunkach procentuje. Kluczowa okazuje się jednak przede wszystkim gotowość żołnierzy do poświęcenia i pełnego zaangażowania w niesienie pomocy wszystkim potrzebującym.
Docenienie tego przez tych, którym ta pomoc okazała się niezbędna to największa motywacja dla Terytorialsów, by wciąż pozostawali „Zawsze gotowi i Zawsze blisko”.