Zadyszany złoty: Kursy walut pod presją niepewności globalnych rynków
Inwestorzy czekają na najważniejsze w tym tygodniu dane makroekonomiczne – (publikacja w czwartek). „W USA we wrześniu kontynuowany był proces dezinflacji, a inflacja CPI najprawdopodobniej obniżyła się we wrześniu do 2,3 proc. r/r z 2,5 proc. r/r w sierpniu” – prognozują analitycy PKO BP.
Dodajmy, że w środę zostanie opublikowany opis dyskusji z ostatniego posiedzenia, co być może pozwoli lepiej zrozumieć zamiary związane z oczekiwanym cyklem obniżek stóp procentowych w USA. Ma wpływ na rynki walutowe, szczególnie na kursy walut krajów określanych jako rynki wschodzące (w tym Polska). Ostatnia zadyszka złotego to efekt tych wydarzeń.
„Inwestorzy obawiają się rozwoju wypadków wokół Iranu” – komentował Marek Rogalski, główny analityk DM BOSŚ. W ostatnich dniach (w poprzednim tygodniu) rentowności polskich rosły, a złoty osłabiał się, najbardziej tracąc do dolara i nieco mniej do euro. W tym tygodniu w krajowym kalendarium brak jest istotnych danych makroekonomicznych. Będziemy być może świadkami dyskusji nad kwestiami fiskalnymi (przyszłoroczny budżet i ew. nowelizacja tegorocznego budżetu).