75-lecie Lotnika w Kryspinowie: budowanie charakterów i pielęgnowanie tradycji

75-lecie Lotnika w Kryspinowie: budowanie charakterów i pielęgnowanie tradycji

Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu.

Kryspinów – mała miejscowość z wielkimi tradycjami

Kryspinów to niewielka miejscowość położona na zachód od Krakowa. W upalne dni krakowianie i turyści uwielbiają przyjeżdżać do Kryspinowa nad tutejszy zalew, który jest symbolem tego miejsca. Jednak dla mieszkańców dumą jest ich klub piłkarski Lotnik.

Historia Lotnika sięga roku 1959, kiedy zawodnicy z Kryspinowa trenowali w jednostce wojskowej w Balicach wraz z lotnikami. Obecnie Balice słyną z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II.

W niedzielę, 30 czerwca, mieszkańcy świętowali 75. urodziny klubu. Patronat nad obchodami objęli m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister sportu Ireneusz Raś.

Wspomnienia z jubileuszu

Uroczystości rozpoczęły się od mszy w intencji zmarłych i żyjących działaczy, zawodników oraz sympatyków Lotnika. Po nabozeństwie odbyła się oficjalna część obchodów, w której uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rektor krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego i prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Radość z szkolenia młodzieży

Każdy klub ma swoją historię, zaangażowanych ludzi, sukcesy i porażki. Dla Lotnika, radością jest przede wszystkim szkolenie młodzieży. Ryszard Kołtun z MZPN podkreślał, że nie każdy musi być gigantem piłkarskim, takie kluby jak Lotnik odgrywają istotną rolę w lokalnym krajobrazie sportowym.

Podczas obchodów działący i sympatycy klubu zostali uhonorowani pamiątkowymi odznaczeniami za ich wkład w lokalną społeczność. Szczególne uznanie otrzymali prezes klubu Czesław Sadko oraz Karol Nędza i Krzysztof Sadko, organizatorzy międzynarodowego turnieju piłkarskiego dla dzieci – Kryspinów Cup. W turnieju wzięły udział kluby takie jak Manchester City, FC Porto, Bayern Monachium, Wisła Kraków czy Cracovia.

Aktualności z gminy Liszki Wojciech Starowicz dodaje, że turnieje o zasięgu międzynarodowym, organizowane przez Lotnika, są doskonałą promocją gminy i dają wiele radości zarówno dorosłym, jak i dzieciom.