S&P 500 ustanawia nowy rekord tuż przed nadchodzącym posiedzeniem FOMC
Pytań jest kilka, najważniejsze dotyczą dzisiejszego posiedzenia Fedu, skali obniżek stóp procentowych i tego jak wyniki spotkania FOMC przedstawi Jerome Powell. WIG20 do wyniku z poniedziałku dodał 1,8 proc. i dość pewnie oddalił się od 2300 pkt. Małe firmy zyskały 0,9 proc., najmniejsze 0,7 proc. Obroty akcjami zwiększyły się o 263 mln do 1,433 mld zł, czyli wróciły do poziomu z piątku. Lepsza od naszej była tylko giełda w Turcji.
Zwyżkowała większość rynków Starego Kontynentu. DAX poszedł w górę o 0,5 proc., podobnie jak CAC 40. Słabiej wypadł FTSE 250 – zwyżka o 0,1 proc. Takiego optymizmu nie było widać za oceanem. Chociaż w ciągu dnia DJIA i DJ Composite ustanowiły rekordy wszech czasów. Akcjom „starej gospodarki” pomogły na początku sesji lepsze od oczekiwań dane makro. Ostatecznie S&P 500 zyskał zaledwie 0,03 proc., ale w ciągu dnia ustanowił rekord wszech czasów. Nasdaq Composite zdrożał o 0,2 proc.
W środę w Azji przeważają zwyżki. Nikkei 225 i SSE Composite zyskują po pół procent. Czekamy więc na Fed i piątkowe wiedźmy. MSCI Poland zdobył wczoraj kolejne poziomy Piotr Neidek, BM mBanku Ich pokonanie przybliża benchmark do ataku średnioterminowych maksimów. Impet sprzyja dalszej zwyżce a miejsca do wzrostów wciąż jest sporo.
Z drugiej strony notowania indeksu są nieco powyżej grudniowych maksimów. To pokazuje, iż od miesięcy trwa jedynie korekta płaska, której końca wciąż nie widać. Dlatego też ciężko o twarde wskazania, w którą stronę będzie podążał zarówno MSCI Poland, jak i cały rynek nad Wisłą. To, co pomaga bykom w dalszej zwyżce, to mocne zachowanie polskiej waluty. USD/PLN ma za sobą nieudaną próbę powrotu nad 3,90 i jednocześnie otwartą furtkę w kierunku dna z 2020 r. sWIG80 (+0,7%) zerwał z sekwencją czarnych świeczek. Po dwóch tygodniach na wykresie pojawiła się biała formacja.
Zamknięcie dnia powyżej otwarcia to sygnał w kierunku inwestorów, że maluchy mogą mieć już korektę za sobą. Nadal jednak brakuje potwierdzenia takiej tezy. Ruchoma granica w postaci średniej dwustusesyjnej wciąż blokuje dalszą zwyżkę. Źródłem inspiracji dla byków z trzeciej linii może okazać się większy brat. mWIG40 (+0,8%) zamknął się nad dwusetką, a także nad linią trendu spadkowego. Tygodniowa formacja młota sprzyja wzrostom i wygląda na to, że droga na wrześniowe maksima stoi otworem. Byczy sygnał „buy” MA200_d pojawił się także na wykresie WIG-u. To powinno dodać otuchy inwestorom z GPW.
Kwadrans po godzinie 6:00
kontrakty na niemiecki indeks oscylowały wokół wczorajszego zamknięcia. DAX future znajduje się w strefie szczytowej, a byki jak na razie nie odpuszczają. Atak jednak nie został jeszcze przeprowadzony, a wczorajsza próba zakończyła się wyhamowaniem popytu pod oporem. Na rynku kasowym bykom nie udało się przebić przez historyczne maksima. Szczyt z początku września, na którym obecne jest objęcie bessy, nadal blokuje dalszą zwyżkę. Ta formacja wciąż spełnia swoją oporową funkcję i stanowi jedno z ważniejszych osiągnięć niedźwiedzi.
W ciągu dnia na europejskich parkietach dominowali kupujący. W Londynie nie udało się utrzymać przewagi popytu i w końcówce sesji FTSE 250 wrócił w okolice otwarcia. W Paryżu było podobnie i mimo popytowego zrywu od początku sesji, finisz wypadł tuż powyżej otwarcia. DAX na tle swoich kolegów wypadł całkiem nieźle jednakże wynik +0,5% to za mało, aby byki mogły świętować.
Ciekawie prezentują się wydarzenia w drugiej linii Deutsche Boerse.
Indeks średnich spółek wybił sierpniowy szczyt. Lokalne opory zostały naruszone a tym samym furtka do dalszej zwyżki stoi otworem. Potencjalnym magnesem ma prawo okazać się górne ograniczenie rocznej konsolidacji, czyli okolice 27000 pkt. Intel (+2,7%) ma za sobą kolejną, wzrostową sesję z rzędu. Spółka ponownie okazała się liderem wzrostów pośród wszystkich blue chips. Jednakże ww. zwyżka nie wystarczyła, aby DJIA zakończył dzień nad kreską.
W ciągu sesji indeksowi udało się ponownie zdobyć nowe, historyczne maksima. Jednakże finisz okazał się słabszy niż w poniedziałek, przez co wczoraj zabrakło nowych rekordów. Z ATH (historycznie wysokie maksimum) zameldował się S&P 500. Bykom udało się o jeden punkt pobić wynik z lipca 2024 r. Nadal jednak temat podwójnego szczytu wisi nad Wall Street, a wtorkowa sesja nie zanegowała obaw związanych ze zmianą trendu.
Podręcznikowo ww. formacja wciąż ostrzega o niekorzystnych zmianach, które mogą mieć miejsce na Wall Street. Na konkurencyjnym rynku długu trwa hossa. Ceny długoterminowych obligacji wspięły się na roczne maksima. Jak na razie nie można mówić o ucieczce kapitału do bezpiecznej przystani. Niemniej jednak trend na rynku długu zmienił się. To w długim terminie stwarza ryzyko, że w kierunku bondów będzie odpływał zakumulowany w akcjach kapitał.
Na rynku NASDAQ jak na razie nie widać większych ruchów świadczących o kapitulacji byków. Wczoraj podjęta została kolejna próba wybicia oporów. Nasdaq Composite pomimo wzrostowego zamknięcia, nie zdołał jednak wybić linii łączącej ostatnie maksima. Pojawia się zatem temat trójkąta. Jego boki wyznaczają zakres wahań, które poprzedzają mocniejszy ruch wertykalny. Konsolidacja trwa i czeka na pretekst do wybicia się indeksu z formacji.
Flirt S&P 500 z rekordami przed obniżką Fedu Kamil Cisowski, DI Xelion
Rynki europejskie rozpoczęły środową sesję od wzrostów i do końca dnia pozostawały w trendzie bocznym – główne indeksy zyskały od 0,30% (DAX) do 0,90% (FTSE 100). W niektórych przypadkach podejmowana była próba wybicia przed południem, a potem kolejna po danych o amerykańskiej sprzedaży detalicznej, ale ostatecznie zakończyły się one niepowodzeniem. Same dane okazały się lepsze od oczekiwań, odnotowano wzrost o 0,1% m./m. (prognozy: -0,2% m/m). Świetnie wyglądała sprzedaż online (1,4% m./m.). Dane miały uspokajający charakter, w żaden sposób nie potwierdzają scenariusza znaczącego spowolnienia amerykańskiej gospodarki w III kw. mimo pogorszenia sytuacji na rynku pracy.
Pozytywnie zaskoczyła także mniej istotna produkcja przemysłowa za sierpień (0,8% m./m.). Wskaźnik GDPNow Fed z Atlanty został po publikacjach zrewidowany w górę do 3% kw./kw. saar (jest to prognoza wzrostu PKB w III kwartale). Na rynku długu zobaczyliśmy wzrost rentowności amerykańskich 2-letnich obligacji skarbowych z 3,56% w godzinach porannych do 3,62%, ale wyceny prawdopodobieństwa obniżki o 50 pb. podczas dzisiejszego posiedzenia FOMC wciąż sięgają 55-65%.
Świetnie przebiegała sesja w Warszawie, gdzie WIG20 wzrósł o 1,75%, mWIG40 o 0,85%, a sWIG80 o 0,67%. Bardzo mocno i przy dużych obrotach odbijało w górę PZU (+5,80%), świetnie zachowywały się też Dino (+3,86%) i mBank (+3,53%). W głównym indeksie spadały tylko Kęty (-1,12%). Wśród średnich spółek gwiazdą był Synektik (+8,06%).
Po dobrym otwarciu, lekkich spadkach i długiej walce na granicy poziomów neutralnych S&P 500 zyskał 0,03%, a Nasdaq 0,20%. Dobrze zachowywała się energetyka, choć zgaszenie odbicia ropy w dzisiejszych godzinach porannych stawia pod znakiem zapytania trwałość tego ruchu. Wzrosty notowań kluczowych spółek nie były wielkie – Amazon zyskiwał 1,08%, Microsoft 0,88%, zwyżki reszty Mag7 poza tracącą 1,02% Nvidią miały jeszcze mniejszą skalę. O 1,88% spadało Eli Lilly. W godzinach porannych wyraźnie rośnie Hang Seng, ale entuzjazm na reszcie azjatyckich giełd nie jest wielki. Otwarcie w Europie i Polsce zapewne będzie miało charakter neutralny z lekkim wskazaniem na spadki.
Otwierająca się przestrzeń między treścią a balastem…zamykam przedłużenie treści.wprowadzam podział strony strona 1W stronę 2 strona 2Na dzień dzisiejszy zakończyłem pracę,…imento elementu związanego z niestandardowymi postami lub typem treści, listę tagów, albo wtyczki, jakie zainstalowano i w konfiguracji posiada serwis, modułów frameworku itp. Jeżeli w toku analizy zostały usunięte wtyczki lub usunięto część frameworku (np;kod niezbędny do funkcjonowania) to wskazane jest upewnienie się, że niczego nie usunięto przypadkiem. Jeżeli miałeś taką sytuację, to zapraszam do skontaktowania się i ponownej analizy! W artykule zachowano spójno&setki daty zabiegu, wszelkie fragmenty niepochowane w treści, linków do stron zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych itp. Tekst ten zawiera
serie incydentów, występujących podczas osadzania się w rejonie pontonu 3210. Wszystkie s&rację z nim jeżeli posiada dane, by zrozumieć cel tej operacji. Wszelkie dodatkowe wiedzy
POCHOWANE oraz zachowanie ciągłości ich fabuły. Konieczna może być krótka konferencja marketingowa, aby wie
będzie mogła wykonać konieczne zmiany w wyżej wymienionych sekcjach. W przypadku postu, który był oraz bą&jak również może być wykryty.
- Rynki europejskie rozpoczęły środową sesję od wzrostów i do końca dnia pozostawały w trendzie bocznym – główne indeksy zyskały od 0,30% (DAX) do 0,90% (FTSE 100).
- W niektórych przypadkach podejmowana była próba wybicia przed południem, a potem kolejna po danych o amerykańskiej sprzedaży detalicznej, ale ostatecznie zakończyły się one niepowodzeniem.
- Same dane okazały się lepsze od oczekiwań, odnotowano wzrost o 0,1% m./m. (prognozy: -0,2% m/m). Świetnie wyglądała sprzedaż online (1,