Czy praca podczas zwolnienia lekarskiego będzie dozwolona? Ministerstwo pracy ogłasza: Zakładamy kres pewnej nieprawdy
„`html
Nowe plany Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
W najbliższych miesiącach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie zmian obejmujących m.in. wyższe kwoty wypłat z funduszu alimentacyjnego oraz nowe zasady dotyczące L4. O tych planach wspomina w rozmowie szefowa resortu. Celem jest zakończenie fikcji związanej z wykorzystywaniem zwolnień lekarskich.
Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Kwestie emerytalne i związane z rynkiem pracy, a także fundusz alimentacyjny i ustawa o asystencji osób z niepełnosprawnościami, to jedne z głównych projektów przewidzianych w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają między innymi umożliwić podejmowanie częściowych prac na zwolnieniu lekarskim.
Możliwość pracy na zwolnieniu lekarskim
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyjaśnia, że nowelizacja zakłada, aby osoby na zwolnieniu lekarskim nie były stygmatyzowane z powodu podjęcia jakiejkolwiek pracy. Podany przykład – chirurg ze złamaną ręką, który nie może operować, ale może kontynuować nauczanie studentów medycyny – pokazuje, że są sytuacje, w których może być dalej aktywny w pracy, jeżeli tylko tego chce.
- Przepis dotyczyłby sytuacji, gdzie na wniosek samego pracownika lekarz mógłby wpisać określony rodzaj pracy, jaki pacjent może wykonywać podczas zwolnienia.
- Możliwa aktywność musi być zgodna z zaleceniem lekarza i z potrzebami pacjenta.
Konsultacje i ostateczny kształt przepisów
Ostateczne ukształtowanie przepisów będzie wymagało szerokich konsultacji, aby zapobiec możliwości nadużywania nowych regulacji. Jakiekolwiek zmuszanie do pracy na zwolnieniu lekarskim pozostanie niezgodne z prawem.
Zmiany te, choć innowacyjne, wymagają precyzyjnego określenia, by nie dochodziło do niepożądanych sytuacji w trakcie obowiązywania zwolnienia lekarskiego.
„`