Czesi odmawiają obserwowania Turova. Na kilometrowym wału rośnie 14 tys. drzew.
Jak poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie, od lipca 2023 roku. „Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zakończyła budowę krajobrazowego, ziemnego wału przy czeskiej granicy” – przekazała PGE GiEK.
Inwestycję rozpoczęto opracowaniem i przyjęciem przez obie strony harmonogramu prac. Zgodnie z przyjętą dokumentacją projektową, m.in. sosnę zwyczajną, modrzew europejski, brzozę brodawkowatą, klon jawor i klon pospolity, lipę drobno i szerokolistną, a także mniejsze krzewy.
Spółka przypomniała, że Porozumienie zawarto w lutym 2022 roku, wcześniej Republika Czeska pozwała Polskę w sprawie kopalni przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). „W ramach umowy zakończono już także, m.in. budowę podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego. Testy skuteczności podziemnej bariery wykazują , a wyniki na bieżąco przeprowadzanych pomiarów przekazywane są stronie czeskiej” – podkreślono.
W komunikacie przekazano również, że w należącej do PGE kopalni realizowane są także inne zapisy umowy dotyczące ochrony środowiska – m.in. związane z ochroną przed pyłem i hałasem. Podkreślono, że do tej pory .