Baszszar al-Asad przemówił po długiej ciszy. Jego pierwsze wypowiedzi od momentu upadku władzy.

Baszszar al-Asad przemówił po długiej ciszy. Jego pierwsze wypowiedzi od momentu upadku władzy.

„`html

Ucieczka Baszszara al-Asada z Syrii

Były prezydent Syrii, Baszszar al-Asad, po raz pierwszy od czasu obalenia przez islamistyczną grupę rebeliancką Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), opublikował oświadczenie na Facebooku. Do tego wydarzenia doszło tydzień temu, gdy rebelianci przejęli władzę w kraju.

Ucieczka z Damaszku

Asad opuścił Damaszek 8 grudnia rano, zaledwie kilka godzin po szturmie rebeliantów na miasto. W porozumieniu z Rosją, swoim sojusznikiem, udał się do rosyjskiej bazy wojskowej w Latakii na zachodzie Syrii, gdzie zamierzał kontynuować walkę. Jednak wieczorem tego samego dnia baza została zaatakowana przez drony, co zmusiło Rosjan do ewakuacji Asada do Rosji.

Niespełnione obietnice wsparcia

Na krótko przed ucieczką do Moskwy, Asad spotkał się z dowódcami armii i bezpieczeństwa, twierdząc, że wsparcie wojskowe ze strony Rosji jest w drodze. W rzeczywistości Moskwa dała jasno do zrozumienia, że nie udzieli pomocy, co wynika z relacji wielu źródeł, w tym Agencji Reutera.

Tajemnicza podróż do Moskwy

Według informacji zebranych przez Agencję Reutera, Asad nie informował swoich doradców, urzędników, a nawet bliskich krewnych o swoim zamiarze ucieczki do Rosji. 7 grudnia poinformował swojego szefa sztabu, że jedzie do domu, lecz zamiast tego udał się na lotnisko i poleciał samolotem z wyłączonymi transponderami do rosyjskiej bazy Humajmim, a stamtąd do Moskwy, gdzie czekała na niego rodzina.

Przelewy gotówki do Moskwy

Financial Times doniósł, że w latach 2018-2019 Asad wysłał do Moskwy dwie tony banknotów, w tym 500 euro i 100 dolarów, o wartości szacowanej na 250 milionów dolarów. Transfery pieniędzy zbiegły się w czasie z rosnącą zależnością Damaszku od wsparcia wojskowego Kremla oraz zakupem luksusowych nieruchomości w Moskwie przez rodzinę Asada.

Ucieczka Asada z Syrii zakończyła 24-letnią dominację Baszszara al-Asada, a wcześniej przez prawie trzy dekady władzę sprawował jego ojciec, Hafiz.

„`