Grzegorz Braun walczy o elektorat Konfederacji. Kulisy rywalizacji o poparcie prawicy

Grzegorz Braun walczy o elektorat Konfederacji. Kulisy rywalizacji o poparcie prawicy

„`html

Nowa twarz w partii Brauna: Jacek Wilk dołącza do Korony

Podczas konferencji w Sejmie Grzegorz Braun zaprezentował nowego członka swojej partii, Jacka Wilka – byłego posła i dawnego konfederatę. Braun podkreślił, że jest to polityk o solidnym doświadczeniu i jednoznacznych przekonaniach wolnościowych, a nie przypadkowa postać w świecie polityki. W tym samym dniu Braun wywołał silne emocje niszcząc wystawę poświęconą społeczności LGBT, co tylko podgrzało atmosferę wokół jego osoby.

Jacek Wilk: wolnościowe idee i uproszczone podatki

Nowo przyjęty do Korony polityk od lat związany jest z nurtem korwinistycznym oraz miał swój istotny epizod w Konfederacji. Podczas konferencji Wilk przedstawił wizję uproszczonego systemu podatkowego:

  • Podatki mają być na tyle proste, by nie wymagać usług księgowych ani doradców podatkowych.
  • Propozycja Wilka przewiduje również, że zakładający działalność gospodarczą przez pięć lat nie powinni płacić podatków ani posiadać obowiązków administracyjnych.

Braun z uśmiechem skomentował, że to nie jest dobra wiadomość dla doradców podatkowych, odnosząc się przy tym do Sławomira Mentzena, który miał wpływ na rozłam w Konfederacji.

Polityczna rywalizacja i walka o prawicowy elektorat

Na prawicowej scenie politycznej trwa zażarta rywalizacja o wyborców. Grzegorz Braun skupia się obecnie na przyciągnięciu zarówno narodowego, jak i wolnościowego elektoratu Konfederacji. Wielu narodowców niechętnie patrzy na obecnie łagodniejszy kurs tej partii i wyraża niezadowolenie z postępowania jej lidera, Sławomira Mentzena – zwłaszcza że nie wsparł on w pełni kandydata PiS podczas drugiej tury wyborów prezydenckich.

Braun zyskuje w tym środowisku m.in. poprzez zdecydowane akcentowanie programu antysystemowego i mocno prawicowej retoryki. Według prawicowych polityków Jacek Wilk, jako fachowiec i doświadczony parlamentarzysta, w środowisku Brauna będzie miał przestrzeń do rozwoju i stanie się ważną częścią Korony.

Rywalizacja po prawej stronie polityki

W partii Brauna pojawia się jasny przekaz: rozbudowa skrzydła wolnościowego przy zachowaniu wartości narodowych i katolickich. Grzegorz Braun może liczyć na poparcie Janusza Korwin-Mikkego, choć ten ma opinię raczej teoretyka niż skutecznego polityka. Z kolei Jacek Wilk uznawany jest za osobę z konkretnymi i odważnymi propozycjami programowymi, zdolnymi przyciągnąć młodszy, antysystemowy elektorat.

Reakcje ze strony Konfederacji

Konfederacja nie ukrywa obaw, że Korona zacznie przejmować jej wolnościowy elektorat. Pomimo rosnącego poparcia dla Brauna i jego ugrupowania, oficjalnie podkreśla, że jej struktury są stabilne, a miejsce dla zwolenników wolnościowych wartości pozostaje w jej szeregach. Przedstawiciele Konfederacji deklarują dalszą rozbudowę struktur i umacnianie swojej pozycji na scenie politycznej.

  1. Obecne sondaże wskazują, że Konfederacja cieszy się poparciem na poziomie około 15%.
  2. Korona zyskuje około 6% poparcia.

Rywalizacja i przepływy pomiędzy oboma ugrupowaniami zapowiadają dalsze przetasowania na prawicy w najbliższej przyszłości.

„`