Jakie środki polecacie na rany? Odkrycia polskich naukowców dotyczące właściwości mleka wielbłądziego

Jakie środki polecacie na rany? Odkrycia polskich naukowców dotyczące właściwości mleka wielbłądziego

Trudno gojące się rany to problem podwójny, bo z jednej strony To właśnie dlatego połączone siły Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie pracują nad nowatorskim hydrożelem zawierającym dosyć nietypowe składniki. Wyjaśnijmy tu, po co w ogóle potrzebujemy tego typu rozwiązań., np. nie ulegają biodegradacji, są podatne na zakażenia i nie nadają się do stosowania na rany o nieregularnym kształcie. Mogą również powodować wtórne uszkodzenie tkanek i są prawie nieskuteczne w stymulacji procesu gojenia się ran. Bandarze i gazy to przeszłość.

Opatrunki hydrożelowe są z kolei ich całkowitym przeciwieństwem – są antybakteryjne, biodegradowalne, elastyczne i wstrzykiwalne. Hydrożel to bowiem trójwymiarowa sieć złożona z hydrofilowych polimerów, które mogą absorbować i pęcznieć w wodzie. Hydrożele można wytwarzać za pomocą różnych strategii sieciowania, a stosowane na rany nie tylko tworzą fizyczną barierę i usuwają nadmiar wydzielu, ale także zapewniają środowisko o odpowiedniej wilgotności, które.

Polscy badacze postanowili jeszcze poprawić ich możliwości, wykorzystując w procesie produkcji naturalne składniki pochodzące z mleka owczego i wielbłądziego. Ich opatrunek będzie miał więc właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i stymulujące regenerację tkanek, co przyspieszy proces gojenia się ran i zredukuje ryzyko powikłań. Wszystko dlatego, że obie wymienione substancje są bogate w substancje bioaktywne, np. Insulina i inne ważne składniki aktywne. Insulina reguluje poziom glukozy we krwi i może wspomagać leczenie uszkodzonej skóry poprzez regulację reakcji zapalnych oraz stymulację migracji komórkowej. Dotychczasowe badania wykazują, że miejscowe podanie insuliny ma znaczący wpływ na gojenie się ran o podłożu cukrzycowym oraz ran oparzeniowych i przewlekłych.

Insulina to jednak nie wszystko, bo mleko owcze i wielbłądzie jest także bogate w ze względu na ich właściwości między innymi przeciwzapalne, stymulujące rozwój i migrację komórek. Uważamy, że mleko owcze i wielbłądzie będzie tym elementem opatrunku, który posiada potencjał leczniczy i przyczyni się do regeneracji komórek skóry. Opracowane biomateriały na bazie naturalnych substancji bioaktywnych mleka mogą znacząco poprawić wydajność oraz komfort leczenia pacjentów z problemami skórnymi ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów cukrzycowych.

Co ciekawe, chociaż wielbłądy kojarzą nam się ze zdecydowanie cieplejszym klimatem, to. Pozyskane mleko zostanie w pierwszej kolejności zliofilizowane w -80 °C co uchroni zawarte w nim aktywne substancje przed rozkładem i zachowa je w pierwotnej postaci.

  • Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
  • i zostan jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!