Komunikat Pałacu Elizejskiego w sprawie wyborów parlamentarnych we Francji, jednak prezydent Macron pozostaje w milczeniu

Komunikat Pałacu Elizejskiego w sprawie wyborów parlamentarnych we Francji, jednak prezydent Macron pozostaje w milczeniu

Pałac Elizejski podkreśla, że kieruje się „ostrożnością”, ponieważ wyniki drugiej tury wyborów parlamentarnych mogą się jeszcze zmienić. Obecnie znamy jedynie wyniki sondażowe. Głowa państwa poczeka na „ustrukturyzowanie się” nowego parlamentu, aby „podjąć niezbędne decyzje”.

Wybory parlamentarne we Francji

Jak czytamy, w niedzielę nie przewidziano przemówienia prezydenta. Ogromne zaskoczenie w drugiej turze – Lewica wygrywa wybory parlamentarne we Francji. Tak wynika z sondażowych wyników ogłoszonych tuż po zamknięciu lokali. To ogromna niespodzianka, bo do tej pory uważano, że zwycięży Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, które wygrało pierwszą turę.

Sondaż IFOP dla stacji TF1 wskazuje, że Nowy Front Ludowy zdobył od 180 do 215 mandatów. Nie zdobędzie on jednak 289 deputowanych, dających bezwzględną większość w izbie. To oznacza, że lewica nie stworzy rządu, jeśli nie pozyska koalicjanta.

Drugie miejsce zająła centrowa koalicja „Razem dla Republiki”. Sondaże dają jej od 150 do 180 deputowanych. Tym samym formacja prezydenta Macrona traci zwykłą większość w izbie, którą miała od dwóch lat.

Na trzecim miejscu uplasowało się Zjednoczenie Narodowe, które uzyska 120-150 mandatów. Dalej są centroprawicowi Republikanie, którzy mają szansę na 60-65 mandatów. Z kolei według pracowni Ipsos:

Frekwencja wyborcza

Frekwencja wyborcza wyniosła około 67,5 procent. To jeden z najlepszych wyników w historii francuskich wyborów parlamentarnych.