Kto będzie pełnił funkcję przewodniczącego zarządu w PKP Cargo? Podjęta została decyzja przez radę nadzorczą
Rada nadzorcza PKP Cargo podjęła kolejne uchwały o oddelegowaniu ze swojego grona trzech osób do wykonywania czynności członków zarządu kolejowej spółki. Są to te same osoby, które już od niespełna trzech miesięcy pełnią w niej kierownicze funkcje. Chodzi o Marcin Wojewódkę, p.o. prezesa, Monikę Starecką, p.o. członka zarządu ds. finansowych i Pawła Miłka, p.o. członka zarządu ds. handlowych. Tym samym powierzone im funkcje nie będą pełnić do 26 lipca, jak pierwotnie ustaliła rada, ale już do 25 października.
Rada nadzorcza poinformowała jednocześnie, że podjęta przez nią decyzja jest konsekwencją nadal trwającego postępowania kwalifikacyjnego, które ma wyłonić nowy zarząd, i tym samym konieczności zachowania ciągłości zarządzania spółką.
Związkowcy zarzucają zarządowi brak planu naprawczego i koncertowanie się na cięciach kosztów pracowniczych. Ten za współwinnych obecnej sytuacji uważa związkowców.
Konkurs na członków zarządu spółki PKP Cargo nadal trwa. Konkurs na cztery kierownicze stanowiska w PKP Cargo został ogłoszony w maju. Poza trzema stanowiskami, na które czasowo delegowano przedstawicieli rady nadzorczej, obejmował funkcję członka zarządu ds. operacyjnych.
Zgłoszenia od kandydatów były przyjmowane do 5 czerwca. Dzień później miało nastąpić otwarcie zgłoszeń. Następnie podlegały one ocenie pod względem kompletności i zgodności z wymogami formalnymi przez Komitet ds. Nominacji Rady Nadzorczej PKP Cargo.
W kolejnym kroku przewidziano rozmowy kwalifikacyjne oraz ewentualne dodatkowe rozmowy kwalifikacyjne. Jednocześnie rada nadzorcza zastrzegła sobie prawo zakończenia postępowania kwalifikacyjnego na którekolwiek stanowisko na każdym etapie postępowania kwalifikacyjnego bez podawania przyczyny.
PKP Cargo musi ciąć koszty prowadzonej działalności. Wojewódka jest radcą prawnym oraz założycielem i wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy”. Jest też prezesem zarządu Instytutu Emerytalnego oraz wykładowcą akademickim.
W latach 2016-2017 był członkiem zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wojewódka posiada ponad 25-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze prawa pracy i świadczeń pracowniczych. Ponadto doradza pracodawcom w procesach restrukturyzacyjnych i w zakresie prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych.
W ścisłym kierownictwie PKP Cargo (oprócz Wojewódki, Stareckiej i Miłka) nadal jest Zenon Kozendra, członek zarządu będący przedstawicielem pracowników. Wojewódka w ostatnich tygodniach dokonał istotnych zmian w PKP Cargo zmierzających do uzdrowienia sytuacji finansowej spółki.
Przed wszystkim chodzi o próby przeprowadzenia drastycznych cięć kosztów m.in. poprzez wysyłanie pracowników spółki na tzw. nieświadczenie pracy, zawieszenie zakładowego układu zbiorowego pracy, przeprowadzenie zwolnień grupowych oraz otwarcie postepowania sanacyjnego. W efekcie wszedł w ostry konflikt ze zawiązkami zawodowymi działającymi w firmie.