Leonardo da Vinci zaprojektował przełomowy projekt energetyczny pod Morzem Śródziemnym.

Leonardo da Vinci zaprojektował przełomowy projekt energetyczny pod Morzem Śródziemnym.

Włoska firma Prysmian ukończyła instalację kabla energetycznego HVDC MI o napięciu 500 kV na głębokości 2150 m, co jest obecnie rekordem w tej dziedzinie. Próby morskie również zostały zakończone. Umowa ramowa obejmuje również system elektrod i kabel światłowodowy do monitorowania systemu, a także prace budowlane na lądzie i lądowanie HDD (Horizontal Directional Drilling).

Istotne jest, że instalacja bijąca rekordy branży po raz pierwszy umożliwiła ulokowanie kabla HVDC na tak dużej głębokości, co stanowi nowe standardy rynkowe. Instalacja ta związana jest z utworzeniem nowego korytarza energetycznego w centrum Morza Śródziemnego o długości 970 km i mocy 1000 MW.

Pytanie, czy kable wytrzymają na tak dużej głębokości, nie pozostaje bez odpowiedzi. Układanie przewodów na takiej głębokości jest możliwe dzięki wykorzystaniu materiałów na bazie włókien syntetycznych o niskim współczynniku rozciągania i wysokim stosunku wytrzymałości do masy. Są one odporne na zmęczenie materiału i ścieranie.

Dodatkowo, kable zostały ułożone przez statek Leonardo da Vinci, największy na świecie statek do układania kabli, który wszedł do eksploatacji w sierpniu 2021 r.

Innowacyjny projekt związany z OZE

Włoski projekt jest związany z oczekiwanym, nawet czterokrotnym wzrostem mocy energii odnawialnej do 2030 r., przy czym największy wzrost energii wiatrowej i słonecznej notuje się właśnie na dwóch wspomnianych wyspach. Projekt o wartości 1,7 mld euro ma na celu zwiększenie zdolności wymiany energii elektrycznej, wsparcie rozwoju sieci energetycznej i poprawę niezawodności sieci.

Odcinek wschodni rozciąga się na długości 490 km od Termini Imerese na Sycylii z Torre Tuscia Magazzeno w pobliżu Battipaglia (na SE od Neapolu) w Kampanii. Natomiast odcinek zachodni o długości 480 km łączy Termini Imerese z Terra Mala na Sycylii. Planowane uruchomienie sieci przewiduje się najwcześniej w 2025 roku.