Nowe zasady dla opiekunów zwierząt: rejestracja psów i kotów oraz surowe kary za ich brak
Zgodnie z informacjami opublikowanymi w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, trwają prace nad projektem ustawy o rejestrze zwierząt. Docelowo ma on gromadzić dane umożliwiające identyfikację zwierząt oraz ich właścicieli.
Przewiduje się, że właściciele zwierząt będą mieć dostęp do rejestru poprzez aplikację mObywatel. Planowany termin uchwalenia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 roku, a za jego opracowanie odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Rejestr ma być prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Za budowę systemu odpowiedzialny będzie minister ds. informatyzacji we współpracy z ministrem rolnictwa. System KROPiK zostanie stworzony jako system publiczny, a jego celem jest gromadzenie podstawowych informacji o zwierzętach.
„KROPiK będzie gromadził podstawowe oraz szczegółowe dane o zwierzętach, uwzględniając specyfikę wykorzystywania zwierząt w obronie narodowej oraz służbach specjalnych” – wyjaśniono. W przypadku zwierząt przebywających w schroniskach, zarejestrowane zostaną dane placówki prowadzącej schronisko.
Zapewniono, że rejestr umożliwi bezpłatny dostęp do danych lekarzom weterynarii, gminom, policji, straży miejskiej, prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Dzięki temu właściciele zwierząt będą mieli możliwość aktualizacji danych, śledzenia wizyt u weterynarza, przypominania o szczepieniach oraz innych istotnych informacji.
- Projektowana ustawa wprowadza obowiązkową rejestrację wszystkich psów urodzonych po określonej dacie oraz zwierząt już znajdujących się w obrocie handlowym lub schroniskach.
- Na wniosek właściciela, do rejestru mogą być wpisane również inne zwierzęta, które nie są przeznaczone do obrotu ani nie przebywają w schroniskach.
Według przewidzianych przepisów, szczeniaki powinny być zarejestrowane nie później niż w czasie pierwszego obowiązkowego szczepienia przeciw wściekliźnie, a koty przed ukończeniem 12 miesiąca życia.
Procedura identyfikacji psa lub kota musi zostać przeprowadzona za każdym razem. Osoba odpowiedzialna za identyfikację wydaje właścicielowi zwierzęcia zaświadczenie zawierające datę identyfikacji oraz numer wszczepionego transpondera. Zaświadczenie to powinno być przechowywane do końca życia zwierzęcia.
Zgodnie z projektem ustawy, za niedopełnienie obowiązków związanych z rejestracją i oznakowaniem zwierzęcia będą nakładane kary.