Odkryto nową chorobę, która pochłania witaminę B z mózgu

Odkryto nową chorobę, która pochłania witaminę B z mózgu

John Pluvinage ze Szkoły Medycznej USCF powiedział dla portalu Gizmodo, że głównym celem badań było odpowiedzenie na pytanie: – Czy możemy wykorzystać zaawansowaną diagnostykę, z których część ma wyłącznie cele badawcze, by spróbować ustalić mechanizm tych chorób i potencjalnie posunąć tę dziedzinę do przodu?

Trzeba zacząć od przedstawienia wyjątkowego przypadku medycznego. W 2014 roku 67-letnia kobieta po raz pierwszy doświadczyła . Standardowe testy nie wskazały na żadne konkretne wyjaśnienie jej stanu. Po początkowych niepowodzeniach lekarze stwierdzili u niej .

Rozpoczęło się leczenie, które po trzech latach zaowocowało poprawianiem się stanu pacjentki. Jednakże w 2021 roku kobieta zaczęła mieć problemy ze znalezieniem słów. Jednocześnie wykryto u niej oznaki pogorszenia funkcji poznawczych. Nowe badania nie zidentyfikowały żadnych znanych przyczyn schorzeń.

Niezwykła nowa choroba autoimmunologiczna

Pacjentka została włączona do badań naukowców z USCF. W eksperymentach specjaliści wykorzystywali , czyli wirusy zabijające bakterie. Wykazano, że . Pomaga ono komórkom i jest najbardziej liczne w komórkach znajdujących się blisko bariery mózg-krew. Bariera ta reguluje transport substancji do mózgu.

Witamina B12 jest istotna dla naszego mózgu, zaś jej długotrwały niewystarczający poziom może skutkować pojawieniem się problemów neurologicznych. Badacze sądzą, że . Jednocześnie specjaliści odkryli, że komórki znajdujące się poza mózgiem mogą wykorzystywać inne metody, niż poleganie na CD320, na pozyskiwanie witaminy B12.

– Odkryliśmy, że chociaż jej poziom we krwi był normalny, poziom witaminy B12 w płynie mózgowo-rdzeniowym był prawie niewykrywalny. Korzystając z eksperymentów in vitro, – powiedział Pluvinage. Podobny schemat został odnaleziony także u siedmiu innych pacjentów włączonych do badań.

Te szczególne przeciwciała wykryto także w jednej piątej grupy pacjentów, u których zdiagnozowano toczeń neuropsychiatryczny (wpływający na układ nerwowy). Co ciekawe, te przeciwciała zostały odnalezione również w 6 proc. zdrowych osób biorących udział w eksperymentach.

Jak na razie nie wiadomo, czy osoby posiadające te przeciwciała zachorują w ten sam sposób, czy też zachorują wyłącznie osoby, które cierpią na inne . Jak stwierdził Pluvinage: – Jednym z obszarów, który chcemy zbadać, jest przyjrzenie się temu przeciwciału w innych chorobach neurologicznych i ustalenie, czy postęp choroby jest modulowany przez to przeciwciało.

Odkrycie nowej choroby autoimmunologicznej pozwoliło na zastosowanie u 67-letniej kobiety , co ustabilizowało jej objawy. Poprawiły się także funkcje poznawcze pacjentki. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie .