Putin grozi ponownie: Planuje wznowienie produkcji zakazanych pocisków

Putin grozi ponownie: Planuje wznowienie produkcji zakazanych pocisków

Rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił, że Rosja wznowi produkcję lądowych pocisków nuklearnych, które wchodziły wcześniej w zakres zakazu na mocy traktatu zbrojeniowego INF Treaty ze Stanami Zjednoczonymi.

Decyzja ta została podjęta podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, gdzie Putin stwierdził, że produkcja pocisków krótkiego i średniego zasięgu, które były wcześniej zakazane, jest odpowiedzią na działania USA.

Pociski nuklearne

Według agencji prasowej, Rosja zamierza wytwarzać pociski o zasięgu od 500 do 5,5 tysiąca kilometrów, które mogą być skierowane na cele w różnych regionach, w tym w Europie.

Putin podkreślił, że decyzja o produkcji tych systemów będzie podjęta na podstawie obecnej sytuacji i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa kraju, a w razie potrzeby zostaną one rozmieszczone w odpowiednich lokalizacjach.

Traktat INF Treaty

Stany Zjednoczone i Rosja wcześniej podpisały traktat INF Treaty, który zakazywał produkcji i rozmieszczania pocisków o średnim zasięgu. Jednak w 2019 roku USA wycofały się z tego traktatu, oskarżając Moskwę o naruszenia postanowień.

Zgodnie z doniesieniami, Rosja została oskarżona o testowanie i rozmieszczanie pocisków 9M729 (SSC-8), jednak Kreml stanowczo temu zaprzeczył. Teraz, na skutek tych działań, Putin postanowił wznowić produkcję tego rodzaju pocisków.