Rekordowa różnica między Donaldem Trumpem a Joe Bidenem w najnowszych sondażach z USA

Rekordowa różnica między Donaldem Trumpem a Joe Bidenem w najnowszych sondażach z USA

W środę 3 lipca opublikował badanie Siena College, w którym widać, że po ubiegłotygodniowej debacie kandydatów na prezydenta przewaga Donalda Trumpa wzrosła o trzy punkty procentowe. Na Trumpa chce zagłosować 49 proc. respondentów, a na Bidena 43 proc. Gazeta wskazała również, że rośnie liczba amerykańskich wyborców, którzy oceniają, że Joe Biden nie powinien kandydować ze względu na swój wiek [Biden ma 81 lat – przyp. red.]. Takiego zdania jest 74 proc. badanych i odsetek ten wzrósł o pięć punktów procentowych. Wątpliwości co do wieku Trumpa [78 lat – przyp. red.] wyraża 42 proc. respondentów.

Najnowszy sondaż w USA. Rekordowa przewaga Donalda Trumpa nad Joe Bidenem. Również sześć punktów procentowych dzieli Bidena i Trumpa, na rzecz wygranej tego drugiego, w sondażu. Na Trumpa zagłosowałoby 48 proc. wyborców, na Bidena – 42 proc. Z kolei o siedem punktów procentowych wzrósł odsetek respondentów, którzy uważają, że wiek Bidena dyskredytuje jego kandydaturę – to 76 proc. W przypadku Trumpa to 56 proc. badanych. Przewaga Trumpa nad Bidenem wykazana w obu sondażach jest największą od początku badań.

W środę „New York Times” ujawnił, że Joe Biden miałby zastanawiać się nad swoim startem w wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 5 listopada. Według źródła dziennikarzy jedna z osób z otoczenia prezydenta twierdzi, że Biden „zdaje sobie sprawę, że może nie być w stanie uratować swojej kandydatury”. „NYT” zasugerował, że to sygnał, że prezydent USA „rozważa, czy kontynuować wyścig”. Na te doniesienia odpowiedział Biały Dom, o czy napisała Izabela Alberczyk: Demokraci wątpią w Joe Bidena. Agencja Reutera: Co trzeci chce zmiany kandydata na prezydenta USA.

W środę informowaliśmy o sondażu Ipsos/Reuters, z którego wynika, że zarówno 78-letni Donald Trump, jak i 81-letni Joe Biden mają poparcie na poziomie 40 procent zarejestrowanych wyborców. „To pokazuje, że Biden nie stracił na popularności od czasu debaty” – komentuje agencja Reutera. W badaniu dla agencji 32 proc. demokratów stwierdziło, że Biden powinien zrezygnować z ubiegania się o reelekcję. Sondaż przeprowadzono już po ubiegłotygodniowej debacie Biden-Trump, podczas której urzędujący prezydent miał momentami problemy z jasnym sformułowaniem myśli, zapominał niektórych słów, nie patrzył na konkurenta ani prowadzących debatę dziennikarzy.

Agencja opisała wyniki potencjalnych pojedynków Trumpa z innymi niż Biden demokratami. Jedynie Michelle Obama, była pierwsza dama USA, żona byłego prezydenta Baracka Obamy, miałaby szansę na wygraną z kandydatem republikanów. W sondażowym wyniku Obama dostała 50 proc. głosów, a Trump – 39 proc. Michelle Obama wielokrotnie deklarowała jednak, że nie zamierza startować w wyborach prezydenckich.