Stałocieplne dinozaury: Początki tych prehistorycznych stworzeń na naszej planecie

Stałocieplne dinozaury: Początki tych prehistorycznych stworzeń na naszej planecie

Dinozaury nie były wyłącznie zmiennocieplne, jak to jest w przypadku obecnie żyjących gadów czy płazów. Pewne z nich stały się stałocieplne, co jest cechą ssaków i ptaków. Nie było tak jednak od samego początku pojawienia się tych wielkich gadów. Nastąpiło to z czasem.

Pierwsze stałocieplne dinozaury około 180 mln lat temu. Pierwsze dinozaury pojawiły się na około 230 mln lat temu. Wtedy wszystkie gatunki były zmiennocieplne i ich temperatura ciała była zależna od środowiska. Z czasem jednak wyewoluowały.

Według uczonych pierwsze takie zwierzęta pochodzą , czyli na długo przed zagładą, do której doszło . Nie wszystkie dinozaury stały się stałocieplne. Dotyczy to pewnych grup i do nich zaliczają się (na przykład Tyranozaur) czy (triceratops, stegozaur), co twierdzą uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz hiszpańskiego Uniwersytetu w Vigo.

Stałocieplność jest cechą, która mogła powstać w wyniku zmian klimatu, do których doszło na Ziemi około 183 mln lat temu. Wtedy duża aktywność wulkaniczna na planecie doprowadziła do wyginięcia części roślin. Dinozaury zaczęły więc migrować w kierunku chłodniejszych stref, do których to musiały się przystosować.

Dowody na stałocieplność dinozaurów

Wspomniana migracja jest jednym z dowodów na wykształcenie przed dinozaury stałocieplności. Naukowcy znaleźli dowody (pochodzące z okresu wczesnojurowego) na duże . To musiało oznaczać, że były zdolne do funkcjonowania w środowiskach o zmiennych temperaturach. Drugim dowodem jest . Zapewne była to naturalna ochrona przed zmieniającymi się warunkami temperaturowymi. Z podobnej izolacji korzystają dziś ptaki.

Warto dodać, że największe dinozaury (zauropody) prawdopodobnie były wyłącznie zmiennocieplne i dlatego w ich przypadku nie dochodziło do dużych migracji. Zamieszkiwały one rejony, gdzie panowały wyższe temperatury i miały najdogodniejsze warunki do życia.