Urlop w Chorwacji w 2021 roku może być wyzwaniem. Czy "piekielne lato" zniechęci turystów?

Urlop w Chorwacji w 2021 roku może być wyzwaniem. Czy „piekielne lato” zniechęci turystów?

Chorwacja od lat cieszy się popularnością wśród Polaków. Według danych chorwackiego systemu eVisitor w ubiegłym roku do nadadriatyckiego kraju przyjechało 1,08 miliona Polaków, o 3,4 proc. więcej niż w 2022 roku. Wykupili oni 6,7 miliona noclegów – co stanowi wzrost o 0,1 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Polska jest obecnie czwartym najważniejszym zagranicznym rynkiem źródłowym dla chorwackiego przemysłu turystycznego – po Niemczech, Słowenii i Austrii.

Gros wyjazdów Polaków do Chorwacji ma miejsce głównie latem, jak było zresztą w poprzednich latach. Planujący podróż do Chorwacji muszą jednak być świadomi pewnych zagrożeń. Ostrzega przed nimi chorwacki dziennik „Jutarnji list”, na łamach którego wypowiedział się meteorolog Zoran Vakula. Meteorolog przypomniał, że warunki pogodowe mogą być zmienne.

„W nadchodzących dniach możemy spodziewać się wysokich temperatur, które mogą być uciążliwe dla zdrowia” – zapowiedział meteorolog. Naukowiec także zwrócił uwagę, że parująca woda po opadach deszczu może stwarzać ryzyko dla osób narażonych na ciepło.

Oceniając prognozę długoterminową, Vakula zauważył, że przewiduje się bardzo wysokie temperatury, a także mniejszą niż zazwyczaj ilość opadów. Na koniec maja Chorwacka Wspólnota Turystyczna podała, że liczba turystów odwiedzających Chorwację wzrosła o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Do wzrostu tego przyczynili się m.in. turyści z Polski.

W pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku Chorwację odwiedziło ponad 400 tysięcy Niemców, prawie 350 tysięcy Słoweńców oraz inne grupy turystów – jak podała HTZ. Porównując te dane z pierwszymi pięcioma miesiącami 2023 roku, obserwujemy wzrost liczby turystów przybywających do Chorwacji przed obecnym sezonem turystycznym.