Wizyta Jensa Stoltenberga na Węgrzech: Premier Viktor Orban zobowiązuje się do udzielenia pomocy Ukrainie

Wizyta Jensa Stoltenberga na Węgrzech: Premier Viktor Orban zobowiązuje się do udzielenia pomocy Ukrainie

„Musimy przyznać, że Węgry nie są w stanie zmienić opinii większości państw NATO – PAP. Dlatego jasno powiedzieliśmy, że nie chcemy blokować żadnych decyzji” – powiedział węgierski premier, dodając, że jego kraj wypełnia wszystkie zobowiązania podjęte wobec Sojuszu.

Pod koniec maja Orban stwierdził, że Węgry muszą zdefiniować swoją rolę w NATO. „Pracujemy nad tym, jak możemy funkcjonować jako członek NATO, nie biorąc udziału w działaniach Sojuszu poza jego terytorium” – powiedział w wywiadzie dla węgierskiego radia publicznego.

Premier Węgier dał jasno do zrozumienia, że jego kraj nie chce uczestniczyć w wysiłkach NATO na Ukrainie – powiedział w środę Stoltenberg, który przybył do Budapesztu po spotkaniu Bukaresztyńskiej Dziewiątki w Rydze. Norweg potwierdził, że uczestnictwo w misjach poza terytorium Sojuszu jest dobrowolne.

Sekretarz generalny NATO wyraził nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i wsparcia finansowego dla Kijowa. Węgry nie będą jednak uczestniczyć w tych przedsięwzięciach.

W ostatnim czasie Węgry zajęły odmienne stanowisko w sprawie wzmocnienia roli koordynacyjnej NATO w transferze broni na Ukrainę i szkoleniu ukraińskich żołnierzy. Propozycja NATO w tej sprawie to przekraczanie czerwonych linii, które Sojusz sam wyznaczył na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej – ocenił w wywiadzie dla portalu Index minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, nazywając plany pomocy Ukrainie „szaloną misją”.

Rząd Orbana, który od dawna krytykuje udzielanie przez Zachód pomocy militarnej Kijowowi, do początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Budapeszt występował również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i UE, sprzeciwiając się – bez formalnego blokowania – rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem.

Ponadto przez miesiące Węgry blokowały przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.