Wzrost kosztów studiów w dużych miastach narusza budżet rodziców

Wzrost kosztów studiów w dużych miastach narusza budżet rodziców

Studenckie koszty życia rosną z roku na rok i nie zapowiada się, że w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Z raportu „Portfel Studenta 2023” wynika, że największą część studenci przeznaczają na pokój lub mieszkanie, bo około 1350 zł miesięcznie, za jedzenie płacą ok. 601,25 zł, za czesne 600 zł.

Niestety liczba miejsc w akademikach jest ograniczona, więc nie każdy student może skorzystać z takiej opcji. Ostatecznie nie wiemy, czy trafimy na pokój dwuosobowy z prywatną łazienką i kuchnią, czy na pokój ze wspólną łazienką i ogólnodostępną kuchnią. Poniżej przedstawiamy średnie ceny akademików w Polsce.

Miejsca w domach studenckich oferowane są przez konkretne uczelnie, na których rozpoczynamy studia. Za pokój jednoosobowy zapłacimy około 600-950 zł. Nieco niższe ceny obowiązują w akademikach oferowanych przez.

Za miejsce w pokoju 5-osobowym zapłacimy 320 zł, w pokoju 4-osobowym 400 zł, w pokoju 3-osobowym od 430 do 590 zł, w pokoju 2-osobowym od 390 do 610 zł zaś za miejsce w pokoju jednoosobowym od 390 do 920 zł.

Za miesiąc w pokoju jednoosobowym zapłacimy od 900 do 1100 zł (3600 lub 4400 zł za semestr). Za miejsce w pokoju dwuosobowym zapłacimy od 730 do 900 zł za miesiąc (2920 zł lub 3600 zł za semestr). W akademikach SGH oprócz łazienek, kuchni i pralni znajdziemy dodatkowo siłownię, salę fitness, salę do gry w tenisa, do gry na pianinie i salę bilardową.

Poza tym każdy akademik wyposażony jest w wspólne kuchnie, a w zależności od konkretnego domu studenckiego, możemy trafić na pokój z prywatną, jak i wspólną łazienką. Ponadto w domach studenckich znajdują się pralnie, suszarnie oraz miejsca do nauki. Każdy pokój wyposażony jest w podstawowe meble, w tym również w prywatną lodówkę oraz łazienkę.

Poza tym na każdym piętrze znajduje się wspólna kuchnia, a na terenie domu studenckiego studenci mają dostęp do pralni, suszarni oraz pomieszczenia do nauki. Na terenie niektórych akademików znajdują się także stołówki, gdzie w preferencyjnej cenie można zakupić posiłek.

Oferuje domy studenckie, gdzie możemy wynająć dwu lub trzyosobowe pokoje albo jednoosobowe, przystosowane do osób niepełnosprawnych. Niektóre domy studenckie oferują pokoje z własną łazienką i kuchnią, w innych zaś studenci mają dostęp do wspólnych łazienek i kuchni.

Za miejsce w pokoju 2-osobowym zapłacimy od 630 do 780 zł, za pokój jednoosobowy z kolei od 999 do 1350 zł. Jak wynika z danych firmy doradczej Knight Frank, w budowie lub na etapie planowania jest już kolejne 4,5 tys. łóżek w prywatnych domach studenckich.

Liczba studentów w Polsce wynosi niemal 1,2 mln osób, a rosnąca liczba studentów, zwłaszcza zagranicznych, rodzi więc większe zapotrzebowanie na mieszkania i pokoje na wynajem., jednak eksperci szacują, że w przyszłości zainteresowanie prywatnymi akademikami wzrośnie również pośród polskich studentów. Na terenie akademików jest całodobowa ochrona, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.

Poza tym w prywatnych domach studenckich znajduje się szereg udogodnień: sale do nauki, siłownia, strefy do odpoczynku wyposażone w gry planszowe, piłkarzyki, konsole do gier, stół do bilarda itd. Ile kosztuje prywatny akademik w 2024 roku? Za nieco większe studio, o metrażu 18 m2, zapłacimy 3300 zł. Nieco mniej zapłacić trzeba za niezależny pokój w apartamencie 4-osobowym, bo 1990 zł miesięcznie. Studio premium dla dwóch osób to z kolei koszt 2100 zł za miesiąc. We Wrocławiu natomiast za wynajem jednoosobowego studiu trzeba liczyć 2380 zł, a za studio dla pary trochę mniej niż w Krakowie, bo 2690 zł.