26 lat od zbrodni na gen. Marku Papały - sprawcy wciąż na wolności

26 lat od zbrodni na gen. Marku Papały – sprawcy wciąż na wolności

Komendant Główny Policji Marek Papała został zastrzelony przy ul. Rzymowskiego w Warszawie 25 czerwca 1998 roku. Był w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. Papała kierował policją przez rok, od stycznia 1997 do stycznia 1998 roku. 26 lat po zabójstwie w sprawie nie skazano nikogo, choć prokuratura oskarżyła w sumie trzy osoby.

26 lat temu zamordowano szefa policji. Sprawcy nadal nie są znani W listopadzie 2023 roku Apelacyjny w Warszawie prawomocnie uniewinnił Igora M., ps. „Patyk” od zarzutu zabójstwa Marka Papały. Prokuratura Regionalna w Łodzi chciała rozważyć kasację, jednak od listopada sąd nie przygotował uzasadnienia rozstrzygnięcia. Śledczy ustalili w dochodzeniu, że „Patyk” miał zabić generała podczas próby kradzieży samochodu. Taką wersję przedstawił świadek koronny w sprawie. Początkowo prokuratura przyjęła wersję, że do zabójstwa Papały podżegał Edward M.

O współudział w zabójstwie podejrzewany był Ryszard B., pseudonim „Pershing” oraz Z., pseudonim „Słowik”. Na początkowym etapie śledztwa nie wykluczano także udziału rodziny zmarłego w morderstwie. W kwietniu 2012 Prokuratura Okręgowa w Łodzi ogłosiła, że zabójstwo Marka Papały było wynikiem przypadkowego strzału oddanego przez złodzieja samochodów i świadka koronnego Igora Ł., ps. „Patyk”. Chciał on ukraść należący do Papały samochodu daewoo espero.

Więcej o poszczególnych rozprawach i poszczególnych zatrzymanych w sprawie zabójstwa sprzed 26 lat piszemy w poniższym tekście: Podkarpacka policja oddała cześć zamordowanemu gen. Papale We wtorek Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu podinsp. Marek Hajduk oraz komendant Komisariatu Policji w Pruchniku asp. szt. Wojciech Mikłasz upamiętnili byłego Komendanta Głównego Policji Marka Papałę. Złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową umieszczoną na kamieniu przy Komisariacie Policji w Pruchniku.

Generałowi oddał również hołd Sekretarz Gminy Pruchnik Robert Grządziel.

Pruchnik na Podkarpaciu to rodzinna miejscowość Marka Papały. Urodził się w niej we wrześniu 1959 roku, tam chodził do szkoły podstawowej. Z kolei szkołę średnią ukończył w pobliskim Jarosławiu. Papała został pochowany 1998 roku na cmentarzu komunalnym w Pruchniku.

21 lutego 2020 po ekshumacji, prochy generała złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.