"Bucephalus, ognisty rumak Ukrainę ratuje? Kijów zachwyca się nowym BTR-4"

„Bucephalus, ognisty rumak Ukrainę ratuje? Kijów zachwyca się nowym BTR-4”

Nazwanie transportera opancerzonego imieniem jednego z najsłynniejszych koni w dziejach, którego dosiadał sam Aleksander Wielki, to ambitne zobowiązanie…a mówiąc zupełnie poważnie. Informuje o tym youtube’owy kanał „Army TV – Ukrainian military channel” w swoim niedawnym materiale, w którym pojawia się m.in. ukraiński standuper i żołnierz Serhij Lipko.

Na filmie możemy zobaczyć. Co więcej, Lipko zdradza, że Ukraina jest w stanie nieprzerwanie produkować te pojazdy, a kolejne oddziały regularnie dostają nowe egzemplarze. Najważniejsze, że produkcja BTR-4 „Bucephalus” nadal trwa.

Ta maszyna, którą jeździliśmy, odpalona dzisiaj, powstała w 2023 roku BTR-4 Bucephalus naprawia błędy poprzedników A z czym konkretnie mamy tu do czynienia i dlaczego te jednostki są tak ważne? we współpracy z lokalnymi firmami i partnerami z Niemiec i produkowany w Fabryce im. Małyszewa. Prototyp został po raz pierwszy pokazany w czerwcu 2006 podczas wystawy Awiaswit-XXI w Kijowie, seryjna produkcja ruszyła w 2008 roku, od 2014 roku jednostka służy w Siłach Zbrojnych Ukrainy i szacuje się, że jeszcze w tym samym roku 80 egzemplarzy brało udział w walkach na wschodzie Ukrainy.

Transporter jest następcą modelu BTR-3, a jednocześnie modelem całkowicie odmiennym od jednostek bazujących na rosyjskich transporterach typu BTR-60/BTR-70/BTR-80. Wprowadza on klasyczny układ konstrukcyjny ( , silnikiem w części środkowej i przedziałem kierowcy i dowódcy z przodu), zmieniono tu również kadłub, poprawiono jednostkę napędową i wzmocniono opancerzenie.

Co potrafi ukraiński „Bucefał”? Dzięki temu. Co więcej, może działać przez całą dobę, na różnych nawierzchniach i w różnych warunkach terenowych, w tym środowiskach, gdzie używana jest broń masowego rażenia. Ta elastyczność sprawia, że nadaje się do wyposażenia jednostek szybkiego reagowania i sił morskich.

BTR-4 Bucephalus mierzy 7650 mm długości, 2900 mm szerokości i 2930 mm wysokości, a pod jego maską znajduje się silnik wysokoprężny 3TD-2 o mocy 500 KM, który pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 110 km/h na lądzie i 10 km/h w wodzie (zasięg pojazdu to 690 km).

Standardowe uzbrojenie pojazdu to *** Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. *** i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!