Franciszek zawiesza delegacje. Prefektura Domu Papieskiego potwierdza.

Franciszek zawiesza delegacje. Prefektura Domu Papieskiego potwierdza.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, papież Franciszek nie pojawi się na najbliższych audiencjach generalnych (które zwykle odbywają się w środy), partykularnych czy specjalnych. Będą one zawieszone od 2 lipca. Prefektura Domu Papieskiego potwierdziła te informacje.

Wiadomo już, kiedy wierni będą mogli znowu spotkać się z Biskupem Rzymu. Papież Franciszek potrzebuje chwili wytchnienia. Nawet papież potrzebuje raz na jakiś czas naładować baterie, by z nową energią powrócić do wykonywania obowiązków. Jest to szczególnie ważne w tak sędziwym wieku – papież ma 87 lat (w grudniu obchodził będzie swoje 88. urodziny).

Kiedy można spodziewać się powrotu papieża? „Audiencje generalne zostaną wznowione w środę 7 sierpnia” – informuje portal eKAI, powołując się na oświadczenie Prefektury Domu Papieskiego. W lipcu papież będzie brał udział jedynie w niedzielnych modlitwach (chodzi o odmawiany w południe Anioł Pański, czyli rozważanie zwiastowania Maryi przez anioła Gabriela) na placu Świętego Piotra – podaje Vatican News.

Oficjalny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej zaznacza, że lipcowa przerwa to nic nadzwyczajnego. To norma – papież co roku udaje się wtedy na urlop. Papież ładuje baterie na dwie podróże apostolskie we wrześniu.

Przez cały lipiec wierni wyczekują powrotu papieża. W drugim tygodniu sierpnia będą mogli oglądać na żywo pierwszą po przerwie audiencję generalną (transmitowaną przez polskie media katolickie lub media watykańskie, jak wspomniany portal Vatican News lub Radio Vaticana) lub wziąć udział bezpośrednio, w watykańskiej Auli Pawła VI. Miejsce to, jak wskazują dziennikarze, wybierane jest latem ze względu na wyczerpujące upały. Średnia temperatura w Watykanie wynosi w sierpniu około 31 stopni Celsjusza.

Po wakacjach papież wybierze się natomiast do Azji i Oceanii, gdzie w dniach 12-13 września odbędzie pierwszą podróż apostolską po przerwie. Kolejny kierunek to Europa – konkretnie Belgia i Luksemburg, gdzie Pontifex poleci pod koniec miesiąca.

Czy na czas urlopu Biskup Rzymu opuści Watykan, by odpoczywać w pięknym pałacu papieskim w Castel Gandolfo na południowy wschód od Rzymu? Nie, obecnie znajduje się tam muzeum, które chętnie odwiedzają turyści. Zorganizowano je tam zgodnie z decyzją Franciszka, który zamiast pałacu wybrał skromny Dom Świętej Marty. To podkreśla jego prosty styl życia, który wybrał, gdy zdecydował się na drogę jezuicką (do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1958 roku).