Który kraj posiada najwięcej stref czasowych na świecie? Zawsze punktualny

Który kraj posiada najwięcej stref czasowych na świecie? Zawsze punktualny

Strefy czasowe są (mniej więcej) kulą i obracają się, w związku z czym w różnych jej miejscach występuje w danym momencie inna pora dnia. Doskonale wiemy, że gdy w Polsce budzimy się do życia, w innym, oddalonym państwie trwać już będzie popołudnie, a po przeciwnej stronie wczesna noc.

Aby skutecznie określać czas w danych miejscach i koordynować masę rzeczy – chociażby transport i wzajemną komunikację. Nie będziemy przecież dzwonić do zagranicznego klienta, gdy w jego kraju jest akurat 2:00.

Ich liczba wynosi 24 i stosuje się je od 1884 roku. Strefy czasowe biegną wzdłuż południków, a każda ma szerokość około 15 stopni długości geograficznej. Nie wszystkie strefy są jednak podzielone równo, a od ustalonych norm są wyjątki. Wszystko dlatego, żeby pewne grupy państw mogły być w jednej strefie, tak samo jak małe kraje, które przy pieczołowitym stosowaniu szerokości i tak zostałyby podzielone na więcej stref.

Własnie, a jaki kraj ma najwięcej stref czasowych? Kto ma najwięcej stref czasowych? To najpierw szybka zagadka – Na pewno pomyśleliście o Rosji (rozciąga się od do Alaski), USA (wielki kraj i dodatkowe terytoria) lub Australii – a każda z tych odpowiedzi jest błędna. Krajem mającym najwięcej stref czasowych jest Francja – choć oczywiście nie chodzi tu jedynie o metropolitalną i europejską część, to mimo to państwo ze stolicą w Paryżu zostawiło konkurencję w tyle.

Czyli ponad połowę z tych, które są na całej Ziemi. Wychodzi na to, że na dzień dzisiejszy to właśnie jest imperium, nad którym nie zachodzi słońce. Strefy czasowe Francji rozciągają się od UTC-10:00 do UTC+12:00, a wszystkiemu „winne” są terytoria zamorskie, których Francuzi posiadają całkiem sporo.

Oto podział poszczególnych francuskich terytoriów wraz ze strefami czasowymi: te mają różny status i, co ciekawe, niektóre z nich należą do Francji, jako zwykła (choć zamorska) część Francji. W ten oto sposób możemy lecieć samolotem z Paryża na Karaiby, a na miejscu (np. na Martynice) użyć nasz dowód osobisty z Polski i całkowicie legalnie przebywać na wyspie w ramach wspólnoty.

Inni rekordziści Francja wraz ze swoim terytorium na Wschodniej bezsprzecznie zajmuje pierwsze miejsce. A jakie są inne państwa, które również mogą pochwalić się sporą liczbą stref czasowych? Dwa z nich to również wynik dwucyfrowy: Jak widać, wcale nie największy kraj może okazać się najbardziej „na czasie”. wraz z zamorskimi terytoriami wynosi 643 801 kilometrów kwadratowych (część metropolitalna, ter. zamorskie i zależne). Druga Rosja ma powierzchnię aż 17 100 000 km2.

Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. I zostanź jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!