Gotowy na zarabianie dzięki Fit for 55? Sprawdź tę firmę - Ekspert podkreśla, że jest "idealnie dopasowana".

Gotowy na zarabianie dzięki Fit for 55? Sprawdź tę firmę – Ekspert podkreśla, że jest „idealnie dopasowana”.

Przeredaguj poniższy tekst zapewniając mu unikalność i zachowując kolejność wszystkich elementów.

Nie kojarzy się dobrze całemu szeregowi grup zawodowych unijny pakiet klimatyczny Fit for 55. Aby do połowy tego wieku UE osiągnęła neutralność klimatyczną, górnictwo będzie musiało ograniczyć emisje metanu, nowe wymagania obejmą rolników, a restrykcjami co do emisji po przemyśle i energetyce zostaną objęte także transport i budownictwo. Do tego zniknąć będą musiały samochody spalinowe, ścisłymi regulacjami zostanie objęte ogrzewanie budynków, a ograniczenie emisyjności lotnictwa i transportu morskiego podniesie koszty związane z podróżami i logistyką.

Czytaj więcej

Jeden z największych w kraju producentów komponentów fotowoltaicznych wreszcie jest na plusie. Zysk netto wyniósł 5,9 mln zł wobec straty netto 2,3 mln zł w porównywalnym okresie poprzedniego roku. To jednak efekt zdarzenia jednorazowego i grupa ogłosiła rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych mającego na celu weryfikację i aktualizację strategii rozwoju na najbliższe lata.

ML System zyska dzięki Fit for 55?

Czym jest ML Glass?

Na Fit for 55 również wiele przedsiębiorców będzie mogło jednak zarobić, a to przede wszystkim ze względu na wsparcie dla rozwoju energetyki odnawialnej. Okazuje się, że nie bez szans na taki zarobek będzie przeciętny Kowalski. Spółkę idealnie skrojoną pod Fit for 55 na warszawskiej giełdzie wypatrzył Robert Maj z Ipopemy Securities.

Zdaniem analityka jest nią mający siedzibę w podrzeszowskim Zaczerniu ML System. Pośród euforii związanej z zielonym ładem w pierwszych miesiącach pandemii papiery spółki podrożały dziesięciokrotnie. Jednak do tego czasu oddały większość zysków, a ich kursowi niewiele brakuje do pogłębienia czteroletniego minimum. Spółka, której produkty mają zastosowanie na pograniczu branży budowlanej i nowych technologii, zwraca na siebie uwagę zwłaszcza produkowanymi przez siebie szybami z powłoką kwantową.

  • Produkt zwany ML Glass bardzo przypomina zwykłe szyby, ale dodatkowo produkuje prąd.
  • Może być wkomponowywany w fasady budynków lub zastępować okna, np. na przystankach czy w szpitalach.

Spowolnienie w branży aut elektrycznych skutkuje pojawieniem się wielkich zapasów niesprzedanego litu do produkcji baterii. Ceny litu jeszcze muszą spaść, ale zdaniem ekspertów przyszłości elektromobilności to nie zagraża. Analityk: Kurs akcji ML Systemu ma 44-potencjał wzrostu.

Czym zajmuje się ML System?

Jeśli do tego dodać wyjątkowo dobre parametry ochrony termicznej, to technologia ML Systemu idealnie wpisuje się według niego w priorytety „Fit for 55”. Na świecie dostawców podobnych technologii jest więcej, jednak na krajowym rynku kapitałowym spółka prawdopodobnie ma największe spośród wszystkich emitentów szanse, żeby zarobić na programie „Fit for 55”.

ML System jest notowany na GPW już od kilku lat, więc inwestorzy zdążyli już go poznać, a jego technologie można uznać za unikalne – zauważa Maj, który w ostatnim raporcie jedną akcję spółki wyceniał na 58,45 zł, czyli o 44 proc. powyżej bieżących notowań. Produkty ery kwantowej z pewnością warto obserwować, jednak – zastrzegał na konferencji WallStreet 28 analityk Stowarzyszenia Inwestorów Adrian Mackiewicz.

Czytaj więcej

Notowania akcji JSW spadły w kilkanaście tygodni prawie o połowę. Analityk ocenia, co zarząd JSW by zrobił, gdyby JSW była prywatna. Różnice ze strategią, jaką na ciężkie czasy JSW rzeczywiście obrała, są uderzające.

Jak zaznacza Maj z Ipopemy Securities, biznes przedsiębiorstwa, którego współzałożycielem, prezesem i wiodącym akcjonariuszem jest Dawid Cycoń, ma jeszcze drugą nogę. Składa panele fotowoltaiczne, które potem sprzedaje na duże farmy. Społka realizowała warte po kilkadziesiąt mln zł kontrakty dla Taurona, czy PGE. Pozwalały one na realizację kilkuprocentowych marż, jednak przy tej skali umów i tak oznaczało to dobry zarobek.

Jakie wyniki ma ML System? Czy wyniki ML Systemu się poprawią?

Kluczowym problemem, który – obok pęknięcia bańki w branży dostawców rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej – ciągnie notowania ML Systemu w dół, jest spowolnienie na rynku budowlanym. Głównymi rynkami są dla spółki Skandynawia, Europa kontynentalna i Polska, a wszystkie trzy doświadczyły pogorszenia koniunktury w tym sektorze.

  • To nie mogło pozostać bez wpływu na wyniki finansowe – komentuje Maj.

Jak wskazuje specjalista, spowolnienie w budowlance było widoczne już w trzecim kwartale 2023 r., czwarty był lepszy ze względu na sezonowość, jednak presja na wyniki wróciła w tym roku i jeszcze przez jakiś czas się utrzyma. Do tego dochodzi fakt, że płynąć nie zaczeły jeszcze fundusze z KPO.

Zródło: parkiet.com