Kolejne unieważnienia sesji, zawieszenia radnych. Konflikt w województwie małopolskim.

Kolejne unieważnienia sesji, zawieszenia radnych. Konflikt w województwie małopolskim.

Burzliwe wydarzenia w Małopolsce doprowadziły do zawieszenia w prawach członka partii dwóch radnych z PiS oraz podjęcia możliwej decyzji wobec trzeciego z nich. Cała sytuacja jest wynikiem buntu samorządowców z partii Jarosława Kaczyńskiego, który narastał w związku z wyborem marszałka województwa.

Trwający konflikt w małopolskim PiS przyczynił się do zawieszenia w prawach członka partii dwóch radnych oraz dotychczasowego marszałka województwa. Nominantem prezesa PiS pozostaje Łukasz Kmita, który nie uzyskuje wystarczającego poparcia ze strony radnych.

Wtorkowa sesja sejmiku ma na celu wybór marszałka województwa małopolskiego. Do tej pory Łukasz Kmita nie zyskał potrzebnego poparcia. W kuluarach sejmikowych pojawiają się spekulacje na temat zawieszenia kolejnego radnego.

Łukasz Kmita skierował pismo do radnych sejmiku, apelując o jedność partyjną. Mimo próśb o spokój, sytuacja podczas sesji nie uległa uspokojeniu. Część radnych jest oburzona żądaniem od przewodniczącego sejmiku zrzeczenia się mandatu.

Radni z Koalicji Obywatelskiej oraz radni PiS próbują osiągnąć porozumienie w sprawie wyboru marszałka województwa. Trwa również spór po drugiej stronie, gdzie Koalicja Obywatelska upiera się przy swoim kandydacie na marszałka województwa.

Spostrzeżenia polityków

Spośród polityków pojawiają się komentarze na temat sytuacji w Małopolsce. Jacek Sasin uznał tę sytuację za nienormalną i krytykował działania niektórych osób w sejmiku, widząc w głosowaniu przeciwko kandydaturze Kmity na marszałka działania prowadzące do rozbicia PiS oraz osłabienia opozycji.

Cała sytuacja w Małopolsce wywołała zamieszanie i niepewność co do dalszego przebiegu wyborów oraz wyboru marszałka województwa. Trudno przewidzieć, jak potoczą się dalsze wydarzenia w regionie.