Nadchodzi era COVID-19 - ostrzeżenie znakomitego lekarza

Nadchodzi era COVID-19 – ostrzeżenie znakomitego lekarza

Popularne Miejscowości – Spodziewamy się, że liczba zachorowań na koronawirusa będzie wzrastać – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. Doktor Paweł Grzesiowski dodaje, że zwiekszona liczba przypadków notowana jest już w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, a w Polsce ich wzrost nastąpi prawdopodobnie w lipcu.

Ekspert radzi

Ekspert radzi, aby w razie niepokojących objawów, udać się do lekarza oraz korzystać z testów „combo”, które pomagają wykryć chorobę. W najbliższym czasie medycy spodziewają się nadejścia kolejnej fali koronawirusa.

„Mamy już wyraźne wzrosty zachorowań w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Polska zwykle jest opóźniona w dotarciu koronawirusa o mniej więcej miesiąc do sześciu tygodni” – mówi RMF FM Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

Koronawirus powróci w lipcu. Szef GIS ostrzega

Lekarz przewiduje, że liczba przypadków w Polsce wzrośnie w lipcu, „kiedy wszyscy będą myśleli o wakacjach i wypoczynku”.

Szef GIS radzi, by w razie niepokojących objawów udać się do lekarza, a także korzystać z testów „combo”, które mogą pomóc wykryć chorobę. W sytuacjach poważniejszych należy szukać pomocy na SOR – podkreśla Grzesiowski.

Zdaniem lekarza „koronawirus złagodził swój przebieg, ciężkich wypadków jest mniej, ale to nie znaczy, że w ogóle ich nie ma”.

Koronawirus. Jakie decyzje podjął resort zdrowia?

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała w styczniu zespół ds. monitorowania i oceny sytuacji zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi. Jego przewodniczącym został prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. dr hab. Robert Flisiak, specjalista chorób zakaźnych.

Od 28 marca przestały obowiązywać ostatnie z obostrzeń, czyli obowiązek izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek. Z danych resortu zdrowia wynika, że od momentu prowadzenia statystyk 4 marca 2020 roku, w Polsce stwierdzono blisko 6,7 mln zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 120 tys. osób. Według podanych w środę informacji w tym dniu odnotowano 77 przypadków zachorowania.