Nowa misja Perseverance: Anioł niebios na nowym terenie Marsa

Nowa misja Perseverance: Anioł niebios na nowym terenie Marsa

Perseverance wylądowała łazikiem na ponad trzy lata temu. Pojazd przemierza Czerwoną Planetę od i dotarł w nowe miejsce. Pozegnał się z obszarem o nazwie Mount Washburn i teraz będzie eksplorował nowy region. To , do którego maszyna dojechała w trakcie 1175 soli (dnia marsjańskiego) misji.

Perseverance w obszarze Marsa o nazwie Biały Anioł Jasny Anioł to bardzo ciekawe miejsce w pobliżu lokalizacji, gdzie kilka lat temu wylądował łazik Perseverance. Jest to . Tak więc z naukowego punktu widzenia jest to bardzo ciekawy obszar. Teren ten pokryty jest jasnymi formacjami skalnymi. Naukowcy podejrzewają, że są to starożytne osady wypełniające kanał lub znacznie starsze skały, które zostały odsłonięte przez rzekę. Formacje skalne jak popcorn potwierdzają istnienie wody Obszar jest wypełniony . Łazik Perseverance uchwycił je na zdjęciu 10 czerwca. Uczeni twierdzą, że jest to kolejny dowód na to, że w tym miejscu Marsa na powierzchni . Świadczą o tym widoczne minerały.

Droga do Białego Anioła nie była prosta. Specjaliści z NASA, którzy odpowiadają za misję łazika, twierdzą, że wcześniej pojazd przejeżdżał ponad 100 metrów dziennie. Potem trzeba było . Podróż utrudniły pola wysłane głazami. To sprawiło, że Perseverance nie był w stanie jechać za daleko na funkcji autopilota, co zresztą było zamierzone, bo bezpieczeństwo misji za miliardy dolarów stanowi priorytet. Warto dodać, że łazik Perseverance zbliża się do końca czwartego etapu badań naukowych, które zaplanowała dla misji NASA. W tym czasie poszukiwał skał węglanowych i oliwinu, które znajdują się po wewnętrznej stronie krawędzi krateru Jezero. Natomiast w Jasnym Aniele liczono na znalezienie innych skał.

NASA skieruje łazika Perseverance w nowe miejsce. Maszyna po zakończeniu eksploracji obecnego obszaru uda się do kolejnej lokalizacji. Perseverance zostanie skierowany przez NASA na południe, gdzie pokona Neretva Vallis i dotrze do Serpentine Rapids.