Premier pozytywnie ocenił relacje między Tuskiem i Dudą - czyżby oznaka zbliżenia?

Premier pozytywnie ocenił relacje między Tuskiem i Dudą – czyżby oznaka zbliżenia?

Wizyta prezydenta w Chinach przyniosła kilka kluczowych dla Polski ustaleń. Najważniejszym z punku widzenia obywateli jest , które ma wejść w życie już w najbliższym czasie. – Każdy, kto będzie chciał przyjechać do 15 dni, a więc przede wszystkim w celach turystycznych czy gospodarczych, biznesowych, będzie mógł przyjechać bez wiz – tłumaczył Andrzej Duda. Andrzej Duda zakończył wizytę w Chinach

Wizy nie były jedynym tematem podjętym przez prezydenta podczas wizyty w Chinach. Andrzej Duda łącznie rozmawiał z Xi Jinping cztery godziny, z czego znaczną część poświęcił gospodarce i bezpieczeństwu. – Przekazałem, jakie są nasze doświadczenia z rosyjską agresją na Ukrainę i hybrydowym atakiem ze strony Białorusi na polską granicę. Mówiłem o tragedii, jaką przeżyliśmy w związku z zamordowaniem na granicy polskiego żołnierza – relacjonował prezydent.

Donald Tusk chwali Andrzeja Dudę Działania Andrzeja Dudy w Chinach nie uciekły uwadze Donalda Tuska. Premier został o nie zapytany podczas . – Bardzo doceniam wysiłki pana prezydenta Dudy w Chinach. I to mówię teraz serio – powiedział dziennikarzom. – Wysłaliśmy bardzo szczegółowe rekomendacje dla prezydenta Dudy przed wizytą w Chinach, co z naszego punktu widzenia jako rządu, jest w interesie Polski. I pan prezydent rzeczywiście robił wszystko, żeby do naszych chińskich partnerów dotarły informacje, czego Polska oczekuje, np., jeśli chodzi o możliwy wpływ Chin na zachowanie się Białorusi – przekazał Donald Tusk. To nie koniec pochwał.

– Jestem bardzo usatysfakcjonowany działaniami pana prezydenta Dudy i uważam, że lepiej mieć z takim państwem jak Chiny jak najlepsze relacje, a nie jak najgorsze – uzupełnił swoją wypowiedź premier.