Prezydent Serbii ostrzega przed eskalacją konfliktu: "Prawdziwa katastrofa na horyzoncie"

Prezydent Serbii ostrzega przed eskalacją konfliktu: „Prawdziwa katastrofa na horyzoncie”

„Nie mogę powiedzieć, że Zachód przecenia siebie, ale uważam, że Rosja i Putin są niedocenieni. W dzisiejszej Europie wszyscy zachowują się jak wielcy bohaterowie, ale nie powiedzieli swoim obywatelom, że zapłacą bardzo wysoką cenę” – mówił tygodnikowi „Die Weltwoche”. Jak dodał, rozumie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który zapowiadał, że NATO może wysłać swoje wojska do Ukrainy.

„Prawdopodobnie jego pomysł jest taki, że lepiej jest stawić czoła Rosji na ziemi ukraińskiej, niż w Europie. To samo podejście, ale z pewnymi różnicami, mają Niemcy” – stwierdził Vucić. Na Bałkanach wrze. „W każdej chwili ten region może spłynąć krwią” [REPORTAŻ] Prezydent Serbii prognozuje, że za kilka miesięcy dojdzie do nowego konfliktu w Europie. „Nie mogę mówić o trzeciej wojnie światowej, ale o wielkim starciu. Jak blisko jesteśmy? Myślę, że nie jesteśmy daleko. Nie dłużej niż trzy, cztery miesiące. I istnieje ryzyko, że stanie się to wcześniej” – przekonuje.

Vucić przekonywał, że Serbia zachowuje pokój w regionie. Rosjanie chcą, żeby Zachód musiał zająć się nową wojną na Bałkanach – ostrzega szefowa MSZ Kosowa Na północy Kosowa odkryto nielegalną broń. W dwóch punktach Północnej Mitrowicy największego większościowo serbskiego miasta Kosowa odnaleziono znaczne ilości broni, w tym karabinki, pistolety, materiały wybuchowe i jeża kolczastego do zatrzymywania pojazdów – podała w sobotę telewizja N1, powołując się na kosowską policję.

Uzbrojenie znaleziono w budynkach należących do osób poszukiwanych w związku z atakiem na kosowską policję we wsi Banjska we wrześniu 2023 r. Grupa serbskich napastników przedarła się wówczas przez granicę do wioski Banjska na północy Kosowa i zabarykadowała się w miejscowym klasztorze. Trzech z 30 bojowników oraz jeden kosowski policjant zginęło w strzelaninie. Prisztina określiła atak „terrorystycznym” i oskarżyła o jego organizację najwyższe władze Serbii.

Serbska armia bogatsza o rosyjskie wozy. Otrzymała je od Węgier – „Mamy dowody na to, że rozkaz ataku terrorystycznego na Kosowo wydał prezydent Serbii Aleksandar Vučić” – powiedziała w lutym 2024 r. prezydent Kosowa Vjosa Osmani. „Zostało to potwierdzone przez naszego najważniejszego sojusznika i przekazane państwom NATO” – dodała.

Podczas prezentacji zatrzymanej broni pokazano karabinki AK-47, pistolety, broń myśliwską, jeża kolczastego, kamizelki kuloodporne, materiały wybuchowe, sprzęt radiowy i skład amunicji różnego kalibru. W ostatnich miesiącach kosowskie służby kilkakrotnie odkrywały składy broni i amunicji należących – jak podawano – do organizatorów wrześniowego ataku. Wśród zajętego sprzętu znalazły się m.in. rakiety przeciwpancerne, moździerze, miny przeciwpancerne i 24 pojazdy.