To tylko Netflix zadecyduje o tym, co będziesz oglądać

To tylko Netflix zadecyduje o tym, co będziesz oglądać

Streaming i algorytmy

Streaming i algorytmy i innych platform streamingowych nie wzięła się znikaąd. Po uzyskaniu dostępu do platformy naszym oczom ukazuje się ogromna biblioteka treści, które możemy dowolnie konsumować. Filmy, seriale, dokumenty, koncerty i wiele innych. Kto by się w tym wszystkim połapał?

Algorytmy w streamingu

Dobrze, gdy mamy konkretną rzecz do obejrzenia – wtedy wpisujemy nazwę i czeka nas seans. Odcinek nowego serialu? A może ciekawy film, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia? Tak duża baza treści jest trudna do ogarnięcia, dlatego z pomocą przychodzi algorytm. To on odpowiada za wszystkie polecenia i sugestie wyświetlane na ekranie. Nie robi tego w sposób losowy, bo został zaprojektowany tak, aby działać skutecznie.

Algorytmy w Netfliksie

W rzeczy samej odpowiada on za to, co oglądamy. Ale jak faktycznie działa? Algorytmy Netflixa są kluczowym narzędziem wykorzystywanym do tego, aby nasze doświadczenie z serwisem było przyjemne. Zaczyna on działać od momentu pierwszego zalogowania. Wówczas platforma każe nam wybrać kilka interesujących pozycji z określonej listy. Na podstawie naszego wyboru przygotowane zostaną pierwsze rekomendacje, ale szybko się zmieniają.

Funkcjonowanie algorytmu

Funkcjonowanie algorytmu na Netfliksie działa podobnie jak na innych platformach streamingowych. To, co oglądamy, wpływa na polecenia. Ale nie tylko, bo analizowanych czynników jest przynajmniej kilka.

Czynniki analizowane przez Netfliksa

  1. Istotne jest nie tylko to, że często oglądamy np. seriale dokumentalne.
  2. Ważny jest również rok wydania, czy tematyka – algorytm może nam polecić np. film o starożytnym Rzymie, jeśli często oglądaliśmy historyczne dokumenty, a podobnych użytkowników zainteresował właśnie taki temat.

Różnorodność treści na Netfliksie

Wpływ algorytmu jest widoczny nie tylko na zestawie poleceń po seansie. Widac go również na głównej stronie serwisu. Każdy z nas będzie mieć zupełnie inny zestaw filmów i seriali. Jasne, lista topowych produkcji w Polsce nie będzie się różnić zależnie od użytkownika, ale wszystkie inne pokazywane produkcje już tak.

Ułatwiony dostęp

Dzięki temu, przynajmniej w teorii, mamy łatwy dostęp do treści, które najbardziej nas zainteresują.