Zanieczyszczona woda w wielu miejscach. Jedynie do spłukiwania toalet.

Zanieczyszczona woda w wielu miejscach. Jedynie do spłukiwania toalet.

Popularne miejscowości skazone woda pod Sochaczewem

O skażeniu wody w 29 miejscowościach w okolicach Sochaczewa informuje miejscowy sanepid. W wodociągach Janaszówek-Bogdaniec oraz Mokas stwierdzono obecność enterokoków – bakterii, które mogą prowadzić do wielu różnych chorób. Sanepid podkreśla, że skażona woda nadaje się jedynie do spłukiwania toalet. Skażenie wody przeznaczonej do spożycia stwierdzono w wodociągach gminy Sochaczew : Janaszówek-Bogdaniec 1A oraz Mokas – informuje w komunikacie z 28 czerwca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie Beata Fergińska. W badaniach jakości wody w obu ujęciach wykryto obecność enterokoków (paciorkowców kałowych).

Bakteria w wodzie groźna dla zdrowia

Mając na uwadze szczególną ostrożność w korzystaniu z wody, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie informuje, że woda nie nadaje się do spożycia i celów sanitarno-higienicznych, z wyjątkiem spłukiwania toalet. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w 29 miejscowościach. Wodociąg Janaszówek-Bogdaniec obejmuje takie miejscowości jak Janaszówek, Bogdaniec, Wymysłów czy Wójtówka, natomiast wodociąg Mokas dostarcza skażoną wodę m.in. do Dzięglewa, Żelazowej Woli oraz Kożuszek Parcel.

Możliwe skutki spożycia skażonej wody

Spożycie skażonej wody może prowadzić do wielu różnych chorób, m.in. zapalenia wsierdzia czy zakażenia układu moczowego. Władze gminy Sochaczew poinformowały, że w sobotę woda pitna i do użytku domowego będzie dostarczana do poszczególnych miejscowości przez sołtysów lub przez Ochotniczą Straż Pożarną. Zakaz spożywania i używania wody obowiązuje do odwołania. W związku z prowadzeniem działań naprawczych stosowany chlor może stanowić uciążliwość zapachową i smakową dla konsumentów – przestrzega jednocześnie sanepid.