Wyrównana walka o pierwszeństwo w sondażach. Niewielka przewaga jednego z kandydatów

Wyrównana walka o pierwszeństwo w sondażach. Niewielka przewaga jednego z kandydatów

Zmiany w popularności ugrupowań politycznych

Według najnowszego sondazu United Surveys dla Wirtualnej Polski, największym poparciem wsród ankietowanych cieszy się Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie Donalda Tuska depcze jednak po piętach Prawu i Sprawiedliwości. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja, wyprzedzając Trzecią Drogę. Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę, do lokali wyborczych udałoby się 56,4% ankietowanych.

Respondenci zostali także zapytani, na które z ugrupowań oddaliby swój głos. Najwięcej osób wskazało Koalicję Obywatelską. Na partię kierowaną przez Donalda Tuska zagłosowałoby 34,4% pytanych. Różnica między KO, a zajmującym drugą pozycję PiS jest jednak niewielka. Na formację Jarosława Kaczyńskiego chęć oddania głosu zadeklarowało 33,7% ankietowanych.

Konfederacja zajmuje trzecie miejsce, ciesząc się poparciem 11,9% zapytanych osób. To wzrost o 2 punkty procentowe względem poprzedniego badania z 7 czerwca. Wynik ten oznacza, że formacja wyprzedza Trzecią Drogę, na którą głos oddałoby 10,8% respondentów. Poza podium znalazła się Lewica, którą popiera 6,2% badanych. Odpowiedź „inne” wskazało 0,5% ankietowanych, a 2,5% wybrało opcję „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Sondaz przeprowadzono w dniach 21-23 czerwca 2024 roku, metodą CATI i CAWI.