Barbara Nowak składa rezygnację z mandatu w sejmiku małopolskim. Kto może zostać jej zastępcą? Odkrywamy nazwisko kandydata

Barbara Nowak składa rezygnację z mandatu w sejmiku małopolskim. Kto może zostać jej zastępcą? Odkrywamy nazwisko kandydata

W tym tygodniu Łukasz Smółka został marszałkiem województwa małopolskiego. Wcześniej inny kandydat Prawa i Sprawiedliwości, czyli Łukasz Kmita – mimo protekcji Jarosława Kaczyńskiego – przegrał walkę o tę funkcję aż pięciokrotnie. Przeciwko niemu głosowali nawet radni z PiS. Taki obrót sytuacji nie spodobał się Barbarze Nowak. Była kuratorka oświaty w Małopolsce ogłosiła, że rezygnuje z mandatu radnej.

„Nie uciekłam z pola walki. To nie był front. Po aktach szantażu, próbach przejścia do opozycji, nastąpił podział łupów. Wracający po zdradzie, jeszcze więcej dostali. Wyszłam, bo pamiętam, co obiecałam moim Wyborcom i nie sprzeniewierzę się ślubowaniu radnego. Honor nie ma ceny” – napisała.

„Przez 3 miesiące kilku radnych PiS, bez ujawnienia, którzy to są, głosowało przeciw kandydatowi PiS, a nawet spiskowało z opozycją. Wczoraj skuszeni stanowiskami wrócili. Zdrada się im opłaciła. To oni będą decydować o dystrybucji miliardów. Uważam, że to nie jest w porządku” – stwierdziła i dodała: „To była nie tylko wola prezesa [Jarosława Kaczyńskiego – red.], ale 20 posłów z Małopolski. Za zdradę ich nagrodzono”.

Barbara Nowak rezygnuje. To on może ją zastąpić w sejmiku Miejsce po Barbarze Nowak ma przypaść Mateuszowi Małodzińskiemu. Ustaliła to Polska Agencja Prasowa w Urzędzie Marszałkowskim i Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie.

To były wicewojewoda za czasów, kiedy wojewodą był Łukasz Kmita. Polityk PiS startował w wyborach samorządowych z drugiego miejsca w okręgu obejmującym miasto Kraków. Uzyskał wówczas blisko 7,2 tys. głosów. Trzecia na liście była Barbara Nowak. Poparło ją prawie 12,5 tys. osób. W rozmowie z PAP Mateusz Małodziński stwierdził, że jest gotowy pełnić mandat radnego, jeżeli rzeczywiście dojdzie do wygaśnięcia mandatu Barbary Nowak.

Była kuratorka oświaty nie złożyła jednak jeszcze oficjalnej pisemnej rezygnacji z funkcji. Ta jest konieczna i powinna wpłynąć do kancelarii sejmiku.