Darmowy sklep spożywczy: Możliwość bezpłatnych zakupów dla wybranych osób

Darmowy sklep spożywczy: Możliwość bezpłatnych zakupów dla wybranych osób

Istniejący od 40 lat Regina Food Bank, bank żywności w Regina w Albercie postanowił zmienić sposób działania i w nadchodzących tygodniach zacznie działać jako nowy, zorganizowany jak supermarket, bank żywności. Jak podkreślono w komunikacie, chodzi nie tylko o udostępnianie żywności, ale także o godność. Regina Food Bank w komunikacie podał: „Chodzi nie tylko o godność klientów, ale także o skuteczność działania banku żywności.”

Wiceprezes Regina Food Bank David Froh podkreślił w wypowiedzi dla publicznego nadawcy CBC, że wyliczenia wskazują, iż . Chodzi o to, że klienci otrzymujący standardowe paczki z bezpłatną żywnością . Niektórzy są w stanie zorganizować wymianę żywności ze znajomymi, ale dużo żywności się marnuje. Bank żywności w Regina nie będzie dla każdego, kto chciałby po prostu nie płacić za jedzenie. Przy rejestracji trzeba będzie . Regina Food Bank szacuje, że Tego typu banki żywności w formule supermarketu były już testowane na niewielką skalę w Kanadzie, a także w USA.

W Kanadzie funkcjonują też innego typu niż typowe banki żywności formuły pomocy niezamożnym mieszkańcom. Dostępne są także między innymi warzywa i owoce, ponieważ Feed it Forward współpracuje nie tylko z sieciami supermarketów i barów kawowych, ale także z farmami, udostępniającymi niesprzedane sklepom warzywa i owoce.

Według danych kanadyjskiego urzędu statystycznego z kwietnia bieżącego roku, od czasu pandemii zwiększyły się problemy Kanadyjczyków z kupowaniem żywności. To przekłada się na 8,7 mln osób, w tym 2,1 miliona dzieci. „Jest to wzrost o prawie 1,8 mln osób w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy odsetek wynosił 18,4 proc. i oznacza,” – podsumowało biuro statystyczne Statistics Canada w komunikacie.

W ubiegłym roku kanadyjskie banki żywności zauważyły także szybko rosnącą grupę nowych klientów, którymi są . Znajomi kanadyjscy studenci opowiadali, że w mediach społecznościowych można było znaleźć nawet instruktażowe filmiki dla studentów właśnie jak zacząć korzystać z banków żywności. Media szeroko opisywały pod koniec ubiegłego roku bank żywności w Brampton na północy Toronto, który zaczął odmawiać pomocy zagranicznym studentom, podkreślając, że . Decyzja ta spotkała się z szeroką krytyką.

W październiku ubiegłego roku Food Banks Canada, organizacja kanadyjskich banków żywności informowała, że korzystanie z banków żywności osiągnęło najwyższy poziom od czasu, gdy zaczęto prowadzić takie statystyki, czyli od 1989 r.