NASA opracowuje plan poszukiwania nowej Ziemi

NASA opracowuje plan poszukiwania nowej Ziemi

Do tej pory odkryto ponad 5,6 tys. egzoplanet (stan na 31 maja 2024 r.), ale niewiele z nich to światy podobne do . Są to również planety skaliste, ale liczne z nich znajdują się poza strefami, które stwarzają warunki do życia podobne do naszych.

Poszukiwania Ziemi 2 i planuje zintensyfikować te działania. Teleskop Habitable Worlds Observatory ma znaleźć nową Ziemię NASA już wcześniej opracowała teleskop ( ), którego jednym z zadań było przeczesywanie kosmosu w kierunku szukania egzoplanet. Teraz w planach amerykańskiej agencji jest nowe obserwatorium, którego celem będzie szukanie nowej Ziemi.

Projekt ukrywa się pod nazwą .

Teleskop Habitable Worlds Observatory znajduje się obecnie na wczesnym etapie planowania i jego realizacja ma potrwać latami. Rozpoczęto już przygotowania do prac nad odpowiednimi technologiami, które trafią do obserwatorium. NASA przyznała granty w wysokości 17,5 mln dolarów, które trafiły do trzech firm. Mają one skupić się na . Prace mają rozpocząć się późnym latem tego roku. Prace nad obserwatorium HWO zajmą agencji NASA dekadę

Projekt nowego teleskopu jest skomplikowany. NASA spodziewa się, że. Dla porównania , który jest obecnie najpotężniejszym obserwatorium tego typu w rękach ludzkości, powstawał kilkanaście lat i pochłonął miliardy dolarów.

Misja Habitable Worlds Observatory ma polegać na wystrzeleniu w kosmos dużego teleskopu, którego zadaniem będzie znajdujących się w pobliżu gwiazd przypominających . Lista potencjalnych celów ma obejmować . Co ważne teleskop HWO zostanie również wyposażony w wyspecjalizowane instrumenty, które pozwolą na .

  • Metanu i tlenu.

Obserwatorium pozwoli m.in. szukać metanu i tlenu. Według NASA są to trudne zadania, bo zbudowanie potrzebnych rozwiązań jest dużym wyzwaniem. W celu osiągnięcią założonych możliwości trzeba m.in. zbudować koronograf, który będzie tysiące razy skuteczniejszy niż istniejące w zakresie blokowania światła gwiazd. Natomiast układ optyczny musi dysponować rozwiązaniem, które zapewni.

Teleskop Habitable Worlds Observatory pochłonie miliardy dolarów Opracowanie tak złożonego teleskopu będzie ogromnym i bardzo kosztownym zadaniem. Projekt pochłonie z pewnością miliardy dolarów. Dla porównania Kosmiczny Teleskop Hubble’a do momentu wystrzelenia wygenerował koszty na poziomie aż . NASA dodała, że HWO będzie kolejnym tak spektakularnym obserwatorium po Kosmicznym. Jego wystrzelenie planowane jest na 2027 r.