Kandydat Dudy ponosi porażkę w wyborach do PE. W PiS kpią. "Być może Andrzej się uspokoi"

Kandydat Dudy ponosi porażkę w wyborach do PE. W PiS kpią. „Być może Andrzej się uspokoi”

Według nieoficjalnych informacji przedstawiciele Pałacu Prezydenckiego są rozczarowani porażką ministra, którego w wyborach wspierał Andrzej Duda. Sam prezydent ma być zawiedziony wynikiem uzyskanym przez Kolarskiego. Kandydat wspierany przez głowę państwa zdobył 49 195 głosów, co nie pozwoliło mu dostać się do Parlamentu Europejskiego. Warto jednak wspomnieć, że do europarlamentu nie dostał się również Ryszard Czarnecki, którego kandydaturę otwarcie popierał sam prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Andrzej Duda wspierał Wojciecha Kolarskiego

Pomysłodawcą udziału Wojciecha Kolarskiego w wyborach miał być szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Z tego powodu niepochlebne komentarze dotyczą również Mastalerka – wynika z ustaleń Wirtualnej Polski. Wojciech Kolarski pojawił się na pierwszym miejscu na liście w Wielkopolsce, co miało dać mu możliwość wygranej w wyborach. 5 czerwca opublikowano również baner, na którym Andrzej Duda zachęca do głosowania na Kolarskiego.

„Gratuluję mojemu przyjacielowi i długoletniemu współpracownikowi, ministrowi Wojciechowi Kolarskiemu, pierwszego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w Wielkopolsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gratuluję też Wielkopolsce takiego kandydata! Mało jest na listach kandydatów do Parlamentu Europejskiego o takich predyspozycjach i kwalifikacjach do reprezentowania Polski i polskich interesów, jak minister Kolarski. Od lat jego kompetencje i umiejętności służą Polsce, niech będzie podobnie także poza granicami naszego kraju! Zaufałem mu lata temu, dziś zachęcam do tego państwa!” – przekonywał prezydent.

  • Kolarski intensywnie prowadził swoją kampanię wyborczą.
  • Towarzyszył mu również Andrzej Duda, który często pokazywał się w Wielkopolsce.
  • Zagłosował również w Ostrowie Wielkopolskim, aby ostatecznie oddać swój głos na Kolarskiego.

Nic to jednak nie dało. Porażka kandydata Dudy w wyborach do PE. W PiS się śmieją. „Może Andrzej nieco spokornieje” – w partii mają satysfakcję z tego, że kandydat Dudy przegrał w wyborach do Parlamentu Europejskiego – i to mimo wsparcia głowy państwa. „Może Andrzej przez to nieco spokornieje” – powiedział jeden z polityków PiS, cytowany przez Wirtualną Polskę. „Na pewno to jest pewnego rodzaju porażka, absolutnie. Fakt, że minister Wojciech Kolarski nie dostał się do europarlamentu, jest porażką tych, którzy wymyślili tę koncepcję” – przyznał w programie poseł PiS Marcin Przydacz.

  1. Wybory do Parlamentu Europejskiego. PiS na drugim miejscu
  2. Polacy w wyborach do europarlamentu wybrali 53 posłów spośród 1 019 kandydatów.
  3. Oficjalną listę osób, które zdobyły mandaty, przedstawiła Państwowa Komisja Wyborcza.

Z list PiS dostało się 20 kandydatów. Są nimi: Adam Bielan, Tobiasz Bocheński, Joachim Brudziński, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Małgorzata Gosiewska, Patryk Jaki, Mariusz Kamiński, Marlena Małag, Arkadiusz Mularczyk, Piotr Mueller, Daniel Obajtek, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Maciej Wąsik, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska i Kosma Złotowski.