Premier Danii zaatakowana na ulicy. Mette Frederiksen zszokowana atakiem

Premier Danii zaatakowana na ulicy. Mette Frederiksen zszokowana atakiem

Mette Frederiksen została zaatakowana w centrum Kopenhagi w piątek, 7 czerwca. Ritzau, największa duńska agencja prasowa, podała informację o ataku, w wyniku którego premier została uderzona. Niestety, nie ujawniono żadnych szczegółów dotyczących tego zdarzenia, w tym zakresu odniesionych obrażeń czy motywacji napastnika.

W piątkowe wieczorne godziny Mette Frederiksen została zaatakowana przez mężczyznę na placu Kultorvet w Kopenhadze, jak podało biuro szefowej duńskiego rządu. Sprawca tego incydentu został aresztowany. Premier Danii została uderzona, co sprawiło, że Frederiksen jest „zszokowana incydentem”.

Po tym zdarzeniu głos zabrała premier Łotwy, Evika Silina, wyrażając głęboki szok związany z atakiem na jej koleżankę i przyjaciółkę, premier Danii. Wyraziła wsparcie i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia dla Frederiksen. Atak na Mette Frederiksen wywołał zaniepokojenie nie tylko w Danii, ale także poza jej granicami.

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost ataków na szefów rządów. Pod koniec maja miało miejsce kolejne niebezpieczne wydarzenie – zamach na życie premiera Słowacji, Roberta Fico. Incydent ten miał miejsce podczas wyjazdowego posiedzenia rządu w miejscowości Handlova. Premier został zaatakowany na zewnątrz Domu Kultury, gdzie witał się z mieszkańcami.

Początkowo stan zdrowia Roberta Fico był ciężki, konieczne było przeprowadzenie wielu operacji ratujących życie. Po kilku dniach polityk po raz pierwszy zabral głos, wyrażając swoje postawy wobec sprawcy. Zaznaczył, że nie żywi urazy do napastnika i nie zamierza podejmować działań prawnych przeciwko niemu. Fico podkreślił również, że akceptuje to wydarzenie jako akt politycznej nienawiści, której nie pozwoli się ponieść.