Szpitale w oczekiwaniu na wypłatę za świadczenia. Minister określił termin.

Szpitale w oczekiwaniu na wypłatę za świadczenia. Minister określił termin.

11 oddziałów wojewódzkich (NFZ-red.) wypłaciło nadwykonania za pierwszy kwartał. Pięć nie wypłaciło, ale – z tego co pamiętam – w tym tygodniu. Czyli do końca czerwca, absolutnie, pierwszy kwartał będziemy mieli z głowy – powiedziała Leszczyna na konferencji prasowej w Warszawie.

Do Narodowego Funduszu Zdrowia – jak przekazała minister – „poszło już 9 mld zł więcej niż było w planie NFZ ubiegłorocznym”. – Oprócz tego jeszcze 2 mld z naszej części 46, jako dodatkowa dotacja i 3 mld w obligacjach ministra finansów. I pamiętajmy, że jesteśmy tuż przed pierwszym lipca, mamy rekomendację AOTMiT i mamy zmianę wycen i konsekwencję ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. – podała minister.

NFZ przekazał PAP w ubiegłym tygodniu, że szpitale z pięciu województw czekają na zapłatę przez NFZ za nadwykonania nielimitowanych świadczeń z pierwszego kwartału. Problem, jak informował PAP prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski, mają szpitale. Szpitale czekają na pieniądze z NFZ za świadczenia wykonane poza kwotę określoną w ich kontraktach z Funduszem, na które nie ma limitów.

Należą do nich a. Rozliczenia nadwykonań tych świadczeń przeprowadzane jest raz na kwartał. Za styczeń, luty i marzec lecznice miały dostać pieniądze w połowie maja, wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.