Ile zarabiają ci, których nikt nie chce zastąpić?

Ile zarabiają ci, których nikt nie chce zastąpić?

Zawody takie jak salowa, sprzątaczka, grabarz czy pracownik zajmujący się kanalizacją miejską często nie cieszą się zbyt dużym prestiżem. Zazwyczaj osoby z takimi zawodami nie posiadają szczególnych kwalifikacji zawodowych i z różnych powodów decydują się na ich podjęcie. Ale ile można zarobić pracując w tych mniej prestiżowych zawodach?

Marząc o przyszłym zawodzie, niewielu młodych ludzi planuje zostać sprzątaczką czy pracownikiem zakładów melioracyjnych. Natomiast stanowisko grabarza kojarzy się zazwyczaj nieprzyjemnie, dlatego zazwyczaj osoby z niższym wykształceniem lub mające trudności ze znalezieniem innej pracy decydują się na tę pracę. Sprawdziliśmy, ile można zarobić podejmując pracę w tego rodzaju zawodach.

Zarobki w niektórych zawodach:

  • sortowacz odpadów komunalnych: średnio 4440 zł brutto miesięcznie,
  • ręczny ładowacz śmieci: pensja od 4 070 do 5 330 zł brutto,
  • operator drożna kanalizacja miejska: 5190 zł brutto miesięcznie,
  • salowa: średnio 4 310 zł brutto,
  • sprzątaczka: 4 220 zł brutto,
  • grabarz: 3 560 zł brutto.

Na zarobki powyżej określonych kwot mogą liczyć najlepiej opłacani pracownicy w tych zawodach.

Forma opodatkowania:

Po założeniu własnej firmy, kolejnym krokiem jest wybór sposobu rozliczania się z tytułu dochodów. Odpowiedni sposób opodatkowania, dostosowany do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto więc rozważyć tę kwestię!

Na niezbyt wysokie zarobki mogą liczyć grabarze. Ich całkowite wynagrodzenie miesięczne wynosi średnio 3 560 zł brutto. 25% najgorzej wynagradzanych grabarzy zarabia poniżej 3040 zł brutto, podczas gdy co czwarty pracownik na tym stanowisku zarabia powyżej 3 790 zł brutto.

W ofertach pracy można znaleźć również propozycje dla osób, które nie oczekują zbyt wielkich zarobków. Pracownik do mycia kurników zarobi około 30-40 zł/godzinę przy umowie o pracę i do 42 zł/godzinę na kontrakcie b2b. Pracodawca oferuje ciekawą pracę w przyjaznej atmosferze oraz wyposażenie w niezbędne narzędzia.

Inne propozycje pracy:

  • pracownik w oborze przy bydle,
  • pracownik zajmujący się odpadami komunalnymi,
  • operator urządzeń oczyszczania ścieków.

Według Krzysztofa Inglota, założyciela Personnel Service i eksperta rynku pracy, w ostatnich latach zapotrzebowanie na pracowników w sektorze usług komunalnych utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Rosnąca liczba mieszkańców miast i rozwój infrastruktury przyczyniły się do zwiększenia ofert pracy w tych zawodach. Pandemia COVID-19 również spowodowała zwiększony popyt na pracowników sprzątających i salowych.