Sukces polskiego boksera! Osiągnięcie marzeń w ringu.

Sukces polskiego boksera! Osiągnięcie marzeń w ringu.

Turniej kwalifikacyjny w Bangkoku był ostatnią szansą, by zakwalifikować się na w Paryżu. W kategorii wagowej do 71 kg wolnych pozostało pięć miejsc. Oznaczało to, że Damian Durkacz musiał awansować przynajmniej do turnieju, by zapewnić sobie bilet do Paryża.

Durkacz rozpoczął turniej od zwycięstwa z Jhonnym Fernandezem z Dominikany. Potem były zwycięstwa z Azerem Sarkhanem Aliyevem, Chińczykiem Zhang Boxiongiem oraz Brazylijczykiem Wandersonem De Oliveirą, brązowym medalistą ubiegłorocznych mistrzostw świata w Taszkencie.

W Durkacz stanął do walki ćwierćfinałowej, której stawką była jednocześnie przepustka na igrzyska olimpijskie. I Polak rozbił Jorge Cuellara z Kuby, wygrywając dwie pierwsze rundy po 4:1, a trzecią 5:0.

„Damian pojedzie na swoje drugie IO, ale już jako dużo lepszy i bardziej doświadczony zawodnik. Duże gratulacje dla i Grzegorza Proksy, który wycisnął co najlepsze z naszego 25-latka. Brawo!” – napisano na profilu „Igrzyska Paryż 2024” na portalu X.

Damian Durkacz jedzie na IO!

Dla Durkacza będzie to drugi start na igrzyskach olimpijskich. Po raz pierwszy wystąpił na nich w 2021 r. w Tokio. Tam jednak Polak startował w niższej kategorii wagowej. W Tokio Durkacz startował w kategorii do 63 kg, teraz to kategoria o osiem kg cięższa.

Durkacz to czwarty reprezentant Polski na igrzyskach olimpijskich w . Wcześniej dokonały tego same kobiety. Do Paryża pojadą na pewno Julia Szeremeta (57 kg), Aneta Rygielska (66 kg) oraz Elżbieta Wójcik (75 kg).

„Niestety nie powiodło się naszym zawodniczkom: Natalia Kuczewska (50 kg) w swojej inauguracyjnej walce przegrała z Ukrainką Tetianą Kob 1:4 w 1/16 finału, zaś Klaudia Budasz (60 kg) – po dwóch zwycięstwach – poniosła porażkę w 3 rundzie z Finką Vilmą Viitanen” – poinformował Polski Związek Bokserski.

„W sesji popołudniowej czwarty pojedynek w światowych kwalifikacjach w Bangkoku stoczy Jakub Straszewski (80 kg), a trzeci Mateusz Bereźnicki (92 kg). Kuba Straszewski spotka się z Weeraponem Jongjoho z Tajlandii, a Mateusz Bereźnicki z Niemcem Christianem Okaforem. Jeśli zwyciężą, wtedy będą potrzebować jeszcze jednej wygranej, by awansować na IO 2024” – dodał.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia.